zen deneyler / hafta 7: duruş farkındalığı

Kategoriler zen

haftanın alıştırması: bu alıştırmanın kitaptaki orijinal adı “mindfulness of posture” yani gün içinde aklımıza geldikçe postürümüze, duruşumuza, kısacası vücudumuza dikkat ediyoruz. bu dikkatin 2 farklı boyutu var. birincisi, o anda içinde bulunduğumuz duruşa dikkate etmek: mesela ayaktaysak hangi kaslarımızdan anlıyoruz bunu? ya da oturuyorsak vücudumuzun nerelerinde hissediyoruz bu duruşun fiziksel etkilerini? ikinci boyut ise farkındalıkla gelen düzeltme pratiği: eğer kambur duruyorsak vücudumuzu dikleştirmek mesela. vücut farkındalığını artırmak için en ideal zamanlar yemek zamanları. sandalyenizin ucuna doğru dik bir şekilde oturun ve bacaklarınızı hafifçe aralayıp sağlam bir şekilde yere basın. omurgayı dikleştirip nefese mümkün olduğunca geniş bir yer açın. postüre dikkat edebileceğimiz diğer ilginç durumlar arasında sırada beklemek, araba kullanmak, yatakta uzanmak, çalışmak ve yürümek geliyor.

bu benim için kısmen kolay bir alıştırma. spor, dans veya yogayla ilgilenenler için de kolay olacağını varsayıyorum. yoganın bana en büyük faydalarından biri beden farkındalığı oldu. artık 7/24 sopa yutmuş gibi geziyorum diyemem. ama nerde nasıl durduğunun farkına varmak bile bedende çok şey değiştiriyor. kendine çeki düzen vermeyi öğreniyor insan. sabah uyanıp da tuvalete gittiğiniz andan itibaren duruşunuza dikkat etmeye başlayın, çok ilginç gözlemler sizi bekliyor!

kitaptan: “the word ‘uptight’ can refer to posture, but it can also describe how we live our life. ‘upright’ implies living with integrity, virtue and steadfastness. whatever life brings to us, we are nor knocked off our foundation. our life is aligned in all its aspects.”
jan chozen bays

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir