zen deneyler / hafta 39: şükran

Kategoriler zen

haftanın alıştırması: gün içinde aklına geldikçe bilinçli olarak dur, yaptığın işi bırak ve tam o anda, ne veya neler için şükran duyabileceğini düşün. kendin, bir başkası, o an bulunduğun ortam veya bedeninin hissettiği bir şey olabilir bu. deneyi bir araştırma gibi düşün. dur ve “şu anda şükran duyabileceğim bir şey var mı?” diye sorgula kendini.

şükran tam olarak uygun karşılığı oldu mu emin değilim. müteşekkir olmak da denebilir. orijinali appreciation. kendimizi motive etmek üzere “bugün harika bir gün olacak” veya “ben muhteşem biriyim” gibi ucu açık ve gerçekliği sorgulanabilir affirmation‘lar yerine, içinde bulunduğumuz anda, kayda değer, dişe dokunur, ruha iyi gelir ne var ne yok bir tür araştırma hali bu deney. akla ilk gelen şeyler elbette karnı tok sırtı pek olmak, başının üstünde bir çatı bulunmak, sevdikleriyle olmak gibi somut olarak var olan, en temelde bizi güvende hissettiren şeyler. bir başka bakış açısı ise var olanı takdir etmek yerine var olmayanı düşünüp müteşekkir olmak: hasta olmadığımıza, açlık veya yokluk çekmediğimize, savaş veya çatışma halinde yaşamadığımıza şükretmek gibi. yıllar önce, çalışmaya yeni başladığım zamanlarda bir web sitesi bulmuştum. aylık gelirini bir kutucuğa yazıyordun ve dünyadaki bütün insanları ölçek alan bir doğru üzerinde, refah düzeyine göre belirli bir yere yerleştiriyordu sistem seni. o dönemde tamı tamına 1100 tl kazanıyordum ve kendimi dünyanın en fakir bireyi gibi hissediyordum. güya site de kadersizliğime ortak olacak, sefaletimi doğrulayacaktı. ama çıka çıka doğrunun en zengin ucuna 3-5 milim kala bir yerde çıktım. ve şaştım kaldım tabi. 1100 türk lirasıyla, dünya nüfusunun neredeyse %85’inden iyi durumdaydım be yau! o anda ufak çaplı bi aydınlanma gelmedi değil. işte o ufak çaplı aydınlanmaları arıyoruz bu hafta.

kitaptan: “why is our mind attracted to the negative? it’s because the mind doesn’t have to be worried about the positive things that might happen.” 
jan chozen bays

zen deneyler / hafta 39: şükran” için 4 yorum

  1. türkçe'ye de çevirmişler. harika!
    çok teşekkür ederim.

    benim de izlediğim bir filmde şöyle bir şey vardı belki sana faydası olur.

    hayatında en mutlu olduğun an nedir?

  2. benim cevabım, yalnız ve huzurlu olduğum anlar. ama şimdi düşündüm de zen erbabının bu soruya cevabı, sorunun taşıdığı büyük beklentileri karşılayamayabilir. en mutlu ne, kime göre neye göre, niye sadece mutlu değil de en mutlu gibi yeni sorucuklar ortaya çıkabilir, dikkat 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir