zen deneyler / hafta 38 : sünger gibi dinle

Kategoriler zen

haftanın alıştırması: başka insanları dinlerken zihnini sustur, vereceğin cevabı düşünmeden dinle – hatta senden talep edilmediği sürece cevap verme. karşı tarafın söylediği her kelimeyi duy, anla, farket.

araya celta girdi, tatiller girdi, ilk dönemin şoku girdi derken uzuuun bir aradan sonra zen deneylere kaldığım yerden devam ediyorum. haftanın deneyi, tıpkı sıvıyı son damlasına kadar emmek için yaratılmış bir sünger gibi, dinlediğimiz kişilerin söylediklerini de son hecesine kadar duyarak farkederek dinlemek. kitaptaki tabirle absorptive listening. işinin ehli psikoterapistlerin erbabı olduğu dinleme türü: danışanın en ufak duraklamasını, ses tonundaki en hafif değişimi, gözünün bir anlık dalışını farkederek dinlemek. işinin ehli avukatların ise tam tersinin erbabı olduğu dinleme türü: bakalım nerde açık verecek, tutarsızlık yapacak, bir boşluk yaratacak ki ben de taşı gediğine koyacağım diye dinlemek. hepimiz avukat değilsek de, iş dinlemeye gelince çoğumuzun eğilimi avukat gibi dinlemek. hatta çoğu kez avukat kadar bile dikkatimizi toplayamamak, zihnin başka yerlere dalmasına izin vermek: alışveriş listemizi, faturamızın son ödeme tarihini, o kitabı kime ödünç verdiğimizi kurcalayarak dinlemek… absorptive listening yöntemiyle çalışan terapistlere göre bu tür dinleme, kendi başına bir şifa ve farkındalık yöntemi. konuşanın kendi sesini duyabildiği, söylediklerini ve bazen de söylememeyi tercih ettiklerini farkettiği, kendi başına iyileştirici, empatik bir süreç. sünger gibi dinlemek için zihni susturmak ve bedeni hareketsizleştirmek gerekiyor. sadece olarak, olduğumuz gibi ve dikkatle dinlemek. gelip giden düşüncelerin farkına vararak ama onlara teslim olmayarak dinlemek.  o anda dinlediğimiz şey neyse o olmak.

kitaptan: there is a scene that has always touched me in the movie ‘shall we dance?’: a man whose marriage has ended asks, “why do people get married?” his companion says, “because we need a witness to our lives. you’re saying, ‘your life will not go unnoticed because I will witness it.'”
jan chozen bays

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir