zen deneyler / hafta 35: hoşnutsuzluğu farket

Kategoriler zen

haftanın alıştırması: olumsuz düşünce ve duyguların ortaya çıkış anına dikkat et. hoşnutsuzluk hangi durumlarda, hangi insanlara karşı, ne şekilde oluşuyor? gün içine ilk ne zaman ortaya çıkıyor? hoşnutsuzluğu nefrete dönüşmeden önce yakalamaya çalış. duygularındaki ve algındaki değişimleri farket.

hoşnutsuzluk hayatın her anında oluşabiliyor. şöyle bir düşününce, sabahları bizi uyandıran alarm sesi, günün ilk adımında hissettiğimiz bel ağrısı, okuduğumuz bir gazete haberi, otobüs kuyruğu, korna sesi, ani frenler derken daha işe varmadan bizi mutsuz edebilecek ne çok şey var. işte bu mutsuzluğun alışkanlık haline gelip bir virüs gibi sistemi ele geçirmesiyle birlikte, dünyayı olduğu gibi değil de olmasını istediğimiz gibi düzenleme fantezisi de büyüyor. tam da “o” şeyden veya kişiden kurtulduğumuz anda mutlu olacağımız fantezisi yani. ne kadar tatlı ve ah bir o kadar da beyhude…

kitaptan: “what we humans wish to get rid of in order to become happy could be as trivial as a mosquito or as large as a nation.”
jan chozen bays

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir