zen deneyler / hafta 34: ayağının altındaki şu büyük dünya

Kategoriler zen

haftanın alıştırması: ayaklarının altıyla temas ettiğin yeri, gün içinde sık sık farket. özellikle de dışardaysan veya toprağa basıyorsan. tabanlarının altında duran şey dünyanın ta kendisi çünkü!

neredeyse bütün gün oradan oraya koşturuyoruz ama üzerinde koşturduğumuz ve bize hayatımızı gerçekleştirme imkanı veren yerküreyi aklımızdan bile geçirmiyoruz. yine hiç düşünmediğimiz yer çekimi sayesinde ayaklarımızla yerküreye bağlanıyoruz, hatta bir ağırlığa ve bir şekle sahip oluyoruz.

yeryüzü farkındalığı büyük ölçüde alçakgönüllülükle ilgili. şu koskoca dünyanın yüzeyindeki milyarlarca canlıdan sadece bir tanesi olduğumuzu farkediyoruz, yeryüzünün üstündeki varlığımızı hatırladıkça. bir de altındakiler var oysa. ölüler var, kökler var, henüz çatlamamış tohumlarla gelecek var. yeryüzü görebildiğimizden çok daha geniş, çok daha fazla. biz sandığımızdan çok daha az, çok daha küçüğüz.

kitaptan: “develop meditation that is like the earth: as the earth is not troubled by agreeable or disagreeable things it comes into contact with, so if you meditate like the earth, agreeable and disagreeable experiences will not trouble you.”
the buddha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir