zen deneyler / hafta 3: boş kelimeleri kullanma

Kategoriler zen

haftanın alıştırması: kitapta filler words diye geçiyorsa da türkçe’de tam bir karşılığını bulamadım:  “ııı”, “ee”, “şey”, “yani”, “hani”, “yaa”, “bi şekilde” vs gibi konuşmamıza musallat olan ama pek bir katkısı olmayan kelimelere dikkat ediyoruz bu hafta. nerelerde, hangi durum ve konuşmalarda bu boş dolgu kelimelerini kullanmaya meylediyoruz, bunu farkediyoruz. ve sonra da mümkün mertebe çıkarıyoruz muhabbetimizden.

kitaptaki en zor alıştırmalardan biri olarak geçiyor. çünkü farkında olmadan ağzımızdan çıkan bu dolgu kelimeleri aslında derindeki duygusal endişelere işaret ediyor: ne söyleyeceğini bilememek, yanlış anlaşılmaktan ve bunun bir sonucu olarak ilgi çekmemekten, kabul görmemekten, sevilmemekten korkmak, iletmek istediği mesaja güvenememek, ille de sohbete dahil oluyormuş hissi uyandırmak… sebebi ne olursa olsun, bu kelimeler iletişimi gereksiz yere işgal eden şeyler. zihnimiz açık, anlatmak istediğimiz şey net olduğu zaman dolgu kelimelerine ihtiyaç yok. kısacası bu hafta konuşmadan önce 2 kere düşünüyoruz, konuşurken de neyi nasıl söylediğimize dikkat ediyoruz.

kitaptan: “in today’s multicultural, postmodern world, where truth is often regarded as relative, have we purposely moved to speaking in less definite ways? are we afraid to say something that might be politically incorrect or provoke reaction from our audience? are we sinking into moral relativism? if this trend continues, we will find ourselves saying, ‘stealing is like, sort of, in a a way, wrong’.”
jan chozen bays

“I think you’re all enlightened until you open your mouths.”
zen master suzuki roshi

zen deneyler / hafta 3: boş kelimeleri kullanma” için 4 yorum

  1. bütün hafta dikkat ettim ama sadece mail'lerde müdahale edebildim kendime. yine de ilginç bir farkındalık çalışması oldu. hakkaten kazıkmış bu!

  2. Televizyonda konuşan bir adama bakıyorum, ııı, eee, hani, yaaani demiyorsa "oha bu adam çok iyi galiba, kimmiş ki" diye takdirle coşuyorum. Kendime gücüm pek yetmiyor çünkü bu aralar zihnim çok bulanık, ama indikatör gibi kullanmaktan da geri durmuyorum. Sinsice (:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir