zen deneyler / hafta 27: saçma sapan yürü

Kategoriler zen

haftanın alıştırması: gün içinde birkaç kez, özellikle de keyifsiz olduğun veya kafanın karışık olduğu anlarda yerinden kalkıp alışılmışın dışında bir yürüyüş dene. mesela arkaya doğru, tek ayak üzerinde veya zıplayarak yürümek gibi. bu şekilde birkaç dakika yürümeyi denedikten sonra ruh halinin ne şekilde değiştiğini gözlemle.

kitapta çok güzel bir açıklama var. diyor ki, negatif duygular veya kötü ruh hali gibi şeylerin değişmesi için başkalarına bel bağlayamayız. birincisi: çünkü kimse gerçekten ne yaşadığımızı ve nasıl hissettiğimizi bizim kadar iyi bilemez, anlayamaz. ikincisi: sevdiğimiz insanlar geçici ve nihayetinde ölümlüdür, her an yanımızda olamaz. ağır gelen duyguların yarattığı anlık yükün altında ezilen bir kurban olmak birçok bakımdan tanıdıktır. dramamız eksik olmaz, yaygara koparır, sevdiklerimizi endişelendirir ve bolca dikkat çekeriz. ama nereye kadar? bu alıştırma elbette duyguları görmezden gelmek gibi bir amaç taşımıyor. sıkıntıyı, mutsuzluğu veya nefreti sonuna kadar yaşamanın da kendince bir tadı, değeri, adabı var. mesele o duygunun hakkını verdikten sonra çıkmasını bilmekte.

kitaptan: “through diligent practice we can become confident about our ability to change our thoughts and moods as required by each situation. then our fear of being a human in the midst of constant and unpredictable change begins to dissipate.”
“when we acknowledge our own foolishness, when we are willing even to be foolish, many possibilities open up.”
jan chozen bays

zen deneyler / hafta 27: saçma sapan yürü” için 2 yorum

  1. canım sıkkınken saçma sapan davranarak (tabi sadece evdeyken:))-hoplaya zıplaya yürümek veya yüksek sesle şarkı söylemek- farklı bir ruh haline girmeyi ben de deniyorum aslında, evet doğrusu kendimi daha iyi hissettiriyor..:)

  2. bu hafta çok mutlu geçti, ben hiç uygulama yapamadım. ama eminim keyifsiz bir anda ilaç gibi gelir. şarkı söylemek konusunda da haklısın eren, saçmalıklarımıza eklemek lazım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir