zen deneyler / hafta 25: sonu gelmeyen arzular

Kategoriler zen

haftanın alıştırması: başlık konulu film gibi oldu, ama bu deneyin kapsama alanı yataktan çok daha ötelere uzanıyor. bu hafta aklına her geldiğinde, o anda hissettiğin arzunun farkına var. gün içinde birçok kere dur ve o anda ne istediğine odaklan.

arzuyu çoğu kez sadece seks ve yemekle ilgili bir şeymiş gibi düşünüyoruz. oysa sabah gözümüzü açtığımız andan itibaren birtakım arzular da bizimle birlikte uyanıyor. mesela saat çaldığı halde birazcık daha uyuma arzusu. mesela ayılmak için taze çekilmiş nefis bir kahve içme arzusu. mesela işi gücü bir kenara koyup film seyretme arzusu… arzular şelale. arzunun arzu haliyle arz-ı endam etmesinden pek hoşlanmadığımız durumlarda, onu ters çevirip bir hak veya ihtiyaç haline getirmek de hepimizin sıkça başvurduğu bir yöntem. dondurmayı haketmek veya kaytarmaya ihtiyacı olmak gibi. reklamın ve tüketimin you worth it, you deserve it kanunları. yakayı kurtarmak kolay değil. ama imkansız da değil. birazcık farkındalık hepimize iyi gelecek.

kitaptan: “desire itself can be pleasurable, and desire satisfied can be disappointing, which is one reason people are always on the hunt, whether for a new a new car, a new partner or a new taste treat. this very restlessness is the source of great suffering and dissatisfaction.”
jan chozen bays

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir