zen deneyler / hafta 24: her seferinde tek lokma

Kategoriler zen

haftanın alıştırması: yemek yerken, ısırdığın her bir lokmadan sonra, çatalı, bıçağı tabağının kenarına bırak. ağzındaki lokmaya odaklan. her bir lokmayı yeterince tatmadan, çiğneyip yutmadan ikinci lokmayı alma. eğer elle yenen bir şey yiyorsan (sandviç, elma, kurabiye gibi) her ısırıktan sonra elindeki yiyeceği ağzından uzaklaştır.

yemek yemek hayatın en büyük zevklerinden biri. ama çoğu kez hakkını veremiyoruz. aceleyle, kafamızda bambaşka şeylerle veya başka bir şey yaparken yiyoruz. oysa anda kalmanın en kolay yollarından biri  yemek. bu basit ama hayati aktivite günde birkaç kez, bize o anın tadını çıkarma imkanı veriyor. bu imkanı çarçur etmek yerine bir mucizeymiş gibi kullanmak mümkün mü? yemeğin tadına, kokusuna, rengine ilk kez görüyormuş gibi dikkat etmek, tek bir lokmanın sunduğu bütün tatları farketmek, o an sadece o anda, o lokmada olmak. zihni bir saat öncesinin analizinden, iki gün sonrasının endişesinden çekip kurtarmak ve üstelik vücudun sindirim sinyallerini harekete geçirerek çok daha az yiyecekle doyduğunu hissetmek. neden olmasın!

kitaptan: “pursuing pleasure without mindfulness is like being caught on a treadmill. mindfulness allows pleasure to bloom in thousands of small moments in our life.”
jan chozen bays

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir