zen deneyler / hafta 22: ayakların altı

Kategoriler zen

haftanın alıştırması: aklına geldikçe dikkatini ayak tabanlarına odakla. üzerinde durduğun yüzeyin ayak tabanlarındaki baskısını, ayakkabılarının veya çorabının ayağına temasını, ayaklarının sıcak mı soğuk mu olduğunu farket. bu alıştırmayı özellikle endişeli veya üzgün olduğunu hissettiğinde yap.

kitaptaki alıştırmalar gittikçe ilginçleşiyor. eric bir keresinde “kadınların çoğu kendini sevmiyor” demişti de dinleyiciler arasında “erkekler çok mu seviyor sanki” tarzında gender-based itirazlar olmuştu. eric’in cevabı basitti: “bir ayakkabıyı ayağını sıktığı halde giyen erkek gördünüz mü siz hiç!” katılmamak elde değil, biz kadınlar(ın çoğu) bizi rahatsız da etse birçok şeye katlanıyoruz. hatta bu durumla övünenlerimiz var. ayaklarımız ise, çileci güzellik anlayışımızdan bolca nasiplenen talihsiz organların başında geliyor. onlara ettiklerimizi farketmek için harika bir hafta.

kitaptan: “placing your awareness in the bottoms of your feet will lead to mental stability and emotional serenity, if you practice diligently.”
jan chozen bays

zen deneyler / hafta 22: ayakların altı” için 4 yorum

  1. çok doğru, rahatsız bir ayakkabı çok sinir bozucu olabiliyor…akılsız başında başka şeylerin de cezasını ayaklarımız çekiyor işte..:))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir