zen deneyler / hafta 2: geride iz bırakma

Kategoriler zen

haftanın alıştırması: evin bir odasını seç, kapısına “geride iz bırakma” yazan bir post-it as ve bir hafta boyunca bu odayı, kullandığına dair hiçbir iz bırakmadan terk etmeyi dene. mutfak ya da banyoyu da seçebilirsin. duş aldıktan sonra küvetteki saçları at, etrafa sıçrayan suları sil, yemek pişirdikten sonra kullandığın araç gereci yıka, kurula ve kaldır, tezgahı eski haline getir veya giyindikten sonra çekmeceni, dolabını ve yatağını topla. özetle evin o kısmını, sanki hiç girmemişsin, hiç kullanmamışsın gibi temiz ve düzenli bırak.

bu alıştırmanın hedefi, erteleme huyumuz. aman sonra yaparım, sonra toplarım diye diye, yaşadığımız alanlarda yarattığımız küçük kaoslar. bu alıştırma sayesinde, sebep olduğumuz bu kaoscukları biriktirmek yerine anında müdahale etmenin ferahlatıcı etkisini farkedebiliriz.

kitaptan: “this task also brings our awareness to many small things that support our life and work all day long. when we wash, dry, sweep, fold and put away our things with mindfulness, it becomes an expression of gratitude for their silent service.” jan chozen bays

zen deneyler / hafta 2: geride iz bırakma” için 4 yorum

  1. yok valla bu daha kolay! ben yatak odasını seçtim, yatağı zaten hep sedat topluyor, bana da komodinin üstünü insan gibi tutmak kalıyor. şimdilik asayiş berkemal 😉

  2. Bunu yapacak olsam toplamda çıkacak işin büyüklüğünden gözüm korkar, ne üstümü değiştiririm ne banyo yaparım :/

    Yalnız bunun uffak bir kardeşi gibi, 7-8 sene yurtta kalmış olmanın bir alışkanlığı var: her sene tası tarağı toplayıp iz bırakmadan kaybolma durumu neticesi "süs eşyası" ve duvara bir şey asma olayına düşman olmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir