zen deneyler / hafta 17: yeni bir kapıdan geçerken

Kategoriler zen

haftanın alıştırması: bu alıştırmaya kapı farkındalığı da denebilir. bir yaşam alanından diğerine geçerken çok kısa bir süre için de olsa dur ve bir nefes al. geride bıraktığın mekanın kapısını nasıl kapattığına dikkat et. kapıyı dikkatsizce çekmek veya çarpmak yerine yavaşça kapamayı dene. bambaşka bir alana girdiğini fark et ve algılarını bu değişimin yattığı diğer değişimlere aç.

yazarın bahsettiğine göre en zor alıştırmalardan biri bu. herhangi bir kapıya yaklaşırken, insan içinden her ne kadar “evet şimdi kapıya dikkat ediyorum, kapı… kapı… kapı…” filan dese de kapıdan geçerken zihin bambaşka yerlere öyle bir kayıyormuş ki ruhun duymuyormuş. bays bunun en temel sebebi olarak, bir kapıya doğru ilerlerken zihnimizin hep gelecekte olmasını gösteriyor. beden daha o kapıdan geçmeden akıl eşiği aşıyor ve kapının ardında yapacağı şeylere odaklanmaya başlıyor. bana çok tanıdık geldi! özetle bu hafta kapılara dikkat ediyoruz. her kapıdan bir telaş bir koşturmacayla mı geçiyoruz, kapıları mı çarpıyoruz, ayağımızı mı sürüyoruz, hepsini belki de ilk defa görüyoruz.

kitaptan: “this is one example of how we move through much of our day like sleepwalkers, navigating through the world while caught in a dream. this semiconscious state is a source of dissatisfaction, the persistent feeling that something is not right, that there is a gap between us and life as it is actually happening. as we learn to become present, bit by bit, this gap closes and life becomes more vivid and satisfying.”
jan chozen bays

zen deneyler / hafta 17: yeni bir kapıdan geçerken” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir