zen deneyler / hafta 16: sadece üç nefes

Kategoriler zen

haftanın alıştırması: gün içinde aklına geldikçe, zihnine kısa bir dinlenme molası ver. üç nefes boyunca zihninde koşturan ve birbirinin yerini kapmaya çalışan düşünceleri sessiz olmaya davet et. bu sırada duyularını sonuna kadar aç ve etrafındaki renk, ses, koku ve dokuların tam olarak farkına var.

kısa bir süre önce keşfettiğim richard moss reyize göre zihin tam olarak şimdide değilse kaçmış olabileceği 4 yer var: geçmiş / gelecek / ben / sen. durup bi düşünün, hakkaten öyle. ya geçmişle ilgili pişmanlık ve farazi revizyonlardayız, ya gelecekle ilgili beklenti ve endişelerde. ya kendimizle ilgili yargılar, eleştiriler ve endişeler içindeyiz, ya başkası veya başkalarıyla ilgili. bu her dakka evden kaçan zihin kızımız assolist olma hayalleri kuradursun, siz pavyonun kulisinde bi bardak soğuk su içmek isterseniz şimdi’ye buyrun. bu haftanın alıştırması tam da buna yönelik. üç uzun ve sakin nefes boyunca ne kadar iyi tanıyor olursak olalım, çevremize yeni gözlerle, görerek bakmayı deniyoruz. eleştirmeden. bir yandan eleştirmek (ister sanat yapıyor olun, ister dedikodu) bence emsalsiz bir keyif, hatta çoğu zaman bir yaratıcılık aktivitesi. öte yandan, bir ömür kuliste geçer mi bilemiyorum ama her dakka da sahnede yaşanmaz sanki.

kitaptan: “this task helps us break the habit of compulsive thinking. we don’t need the mind to narrate all the events of our life. we don’t need the mind to comment internally on everything and everyone we encounter. this narration, these comments, separates us from just experiencing life as it is.”
jan chozen bays

zen deneyler / hafta 16: sadece üç nefes” için 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir