zen deneyler / hafta 14: sevgiyle bakan gözler

Kategoriler zen

haftanın alıştırması: bu hafta insanlara ve nesnelere sevgi dolu bakışlarla bakmayı dene. bunu yaparken gözlerinde, yüzünde, bedeninde, kalbinde, aklında oluşan değişimleri farket.

bu alıştırmayla ilk şunu farkedicez: ya nötr ya da eleştirel bakıyoruz baktığımız şeye. bir odaya giriyoruz diyelim ki, ilk dikkatimizi çeken şey raftaki toz, halıdaki leke, perdedeki buruşukluk. birini görüyoruz ve ilk lafımız “aa sen kilo mu aldın?” oluyor mesela. neden böyle? hafta boyunca kusurları değil, güzellikleri görmek için bakıyoruz ona, buna, şuna. tabi içinizden geliyorsa… hayatı istediğiniz gibi yaşıyorsanız ota boka sevgiyle bakmak kolay. asıl marifet istemediğiniz şartların içinde yine de sevgiyle bakabilmek. bu mu yani? böyle marifet olmaz olsun! bir an önce istediğimiz hayata geçmemiz lazım zen kardeşlerim. bu alıştırmaya protest yaklaştım, elimde değil. sizde ortam müsaitse sevgi dolu bakışlarınızı esirgemeyin.

kitaptan: “the eyes we choose to use will color our perception of the world, changing it from hostile to welcoming. the beings we are looking at are sensitive to which eyes we are using. the eyes we choose to use will have an effect upon our own happiness and the happiness of those beings we are looking at.”
jan chozen bays

zen deneyler / hafta 14: sevgiyle bakan gözler” için 4 yorum

  1. bence de kuzum. ama insanlar zor gelirse nesnelerle yapıcaz artık denemelerimizi, naapalım. zenniye hemşiren öper koklar seni :*

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir