zen deneyler / hafta 13: medya orucu

Kategoriler zen

haftanın alıştırması: bir hafta boyunca, haber medyası, sosyal medya veya eğlence, hiçbir medyayı takip etme. meali şudur: tv seyretme, radyo, cd, ipod dinleme, sanal veya matbu kitap, gazete, dergi okuma, interneti kullanma ve facebook, twitter gibi sosyal medya sitelerine girme. elbette birisi sana bir şey hakkında haber vermeye çalışırsa kulaklarını tıkama ama bu yeni haberle ilgili bir sohbetin içine çekilmekten kaçın. ısrarcı olan olursa ona medya orucu yaptığından bahset. elbette iş veya okul sebebiyle zorunlu olarak yapman gereken okumaları bu alıştırmaya dahil etme. peki bütün bunları yapmayınca sana kalan zamanda ne yapacaksın? bu alıştırmanın bir amacı da medya tüketimi yerine alternatifler bulmak zaten. ipucu: ellerinle veya bedeninle bir şeyler yapmayı dene.

bu alıştırmanın tam da şu içinden geçtiğimiz döneme ve ah vah edecek bunca sebebe denk gelmesi çok ilginç. tahmin ediyorum ki etraftaki haber trafiği oldukça yoğun ve umut kırıcı. çünkü medyanın özelliği, hatta varlık sebebi bu: umudumuzu kırmak, çaresiz hissettirmek, kriz ve felaket duygusunu, paniği, yetersizliği, korkuyu büyütmek. çoğumuzun yaşadığı kronik endişenin en büyük sebebi, medya aracılığıyla sürekli maruz kaldığımız savaş, ölüm, açlık, linç, sel, deprem görüntüleri… gündemin bize bir faydası olmadığı ortada ama sanki bizim takip ettiğimiz gündeme ne kadar faydamız var? ya da sürekli haberdar olmanın bize gerçekten bir yararı var mı? bunlar sağlam sorular. peki ya bir terörist eylem, yangın veya sel gibi çok önemli bir şey olur da ben kaçırırsam diyenlere yazarın cevabı: “merak etmeyin, o kadar önemli bir gelişme olursa biri size mutlaka söyler!”

postmodern insanın dramı ve babalara geliş. kazık bir hafta bizi bekliyor. tv seyretmiyorum, gazete okumuyorum, radyo dinlemiyorum, gündemi kulağıma gelenlerin dışında takip etmiyorum, facebook’ta yokum, twitter’a ayda bir uğruyorum. ama benim için bile zor. çünkü hem işim hem de ilgi alanlarım sebebiyle gününüm büyük bir bölümü internet başında geçiyor. ayrıca okumayı seviyorum. başkalarından haber almak için değil, fikir veya ilham almak için okumayı seviyorum. özetle, sanırım ancak çalışmıyor olsaydım bu alıştırmayı layığıyla yapabilirdim. ama size kolay gelsin!

kitaptan: “in the last forty years or so has the news media poured the suffering of the entire world into our ears and eyes every day, day after day. this suffering that we are helpless to fix accumulates in our mind and heart, and makes us suffer in turn. when the mind and heart become too full of pictures of violence, destruction and pain, we must take time to empty ourselves.” 
jan chozen bays

zen deneyler / hafta 13: medya orucu” için 5 yorum

  1. Zor deneyinizi ilgiyle takip ediyorum, kolay gelsin:) jan chozen bays'ın bahse konu kitabını nasıl temin edebiliriz, ben kitapçılarda bulamadım? (Ankara'da yaşıyorum)

  2. herhalde en zor alıştırma buydu, 2-3 saatte bir e-maillerimi kontrol etmeden yapamıyorum, bir hafta boyunca kitap okuyamamak da oldukça kötü olurdu:)

  3. mrt, ben kitabı amazon'dan ısmarlamıştım. aynı yöntemle veya yabancı kitaplar getiren herhangi bir kitapçıya (mesela homer?) sipariş vererek alabilirsin. istanbul'daki robinson crusoe veya pandora kitabevi'nin internet sitesini de bir dene. ya da son çare, yurt dışından gelecek olan birinden rica et 🙂

    eren, beni de en çok zorlayan kısmı mail ve kitap kısmı. hatta kitaptan çok mail galiba. modern hayata ne kadar şartlanmışız, başka türlü yaşamak imkansızmış gibi görünüyor bazen!

  4. hevesli'm, sadece gazete ve tv'yi çıkarmak bile büyük çaba gerektiriyor bir sürü insan için. biz ordan yırtıyoruz ya, bize blog serbest olsun be yau! ben kitap da okuyorum ayrıca. sadece kelebek ve günaydın'ı kestim. zaten bi işime yaradıkları yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir