zen deneyler / hafta 10: telefonun her çaldığında

Kategoriler zen

haftanın alıştırması: telefonun çaldığını duyduğun anda hemen cevap vermek yerine, her ne yapıyorsan dur ve telefonu açmadan önce 3 derin nefes alıp ver. bu alıştırmayı hatırlatmak için telefonunun üstüne “nefes” yazan küçük bir not yapıştırabilirsin.

insanlarla bolca iletişim halinde olmanızı gerektiren bir işiniz varsa, bu alışkanlık mutlaka işinize yarayacak. 3 nefeslik süre, zihninizi toplamanıza ve o anda yapmakta olduğunuz şeyden uzaklaşmanıza yardımcı olacak. telefonun ucundaki kim olursa olsun, ona çok daha açık bir zihin ve dikkatle cevap vereceksiniz. bu alıştırmanın ucundaki ışık budur efendim. bu vesileyle düşündüm de mindfulness‘ın en büyük düşmanı multi-tasking‘den en çok nasiplenen şeylerden biri telefonla konuşmak. yemek hazırlarken veya yerken, bilgisayar başındayken, araba kullanırken, bambaşka bir insanla veya şeyle meşgulken çalan telefonlara cevap vermekte çoğu kez bir sakınca görmüyoruz. aynı anda 2 yerde, 2 işte, 2 insanda birden olmaya çalışıyoruz sanki. ve sonuçta hiçbirini tam olarak beceremiyoruz. bu yüzden hafta boyunca 3 nefes beklemenin yanı sıra, telefonu açtıktan sonra sadece o konuşmada olmayı da ekleyeceğim ben bu alıştırmaya.

kitaptan:we drag our state of mind, like a bag of garbage, from one encounter to the next. if we’ve just hung up on a difficult phone call, we’re likely to be grumpy with the hapless person who calls us next. to answer each phone call fresh, without the clouding emotions of impatience, anxiety or irritation, we need to slow things down.”
jan chozen bays

zen deneyler / hafta 10: telefonun her çaldığında” için 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir