zen deneyler / hafta 1: sol elini kullan

Kategoriler zen

haftanın alıştırması: normalde kullanmadığımız eli kullanmak. sağlaklar sol, solaklar sağ eli yani. yemek yerken, diş fırçalarken, saç tararken, su içerken, bir eşyayı tutarken ve ne bileyim, daha ne şekilde mümkün olursa ve ne zaman aklımıza gelirse. hatırlamayı kolaylaştırmak için diş fırçasına, tarağa, yemek masasına filan “sol el!” yazan post-it’ler koymak, hatırlatıcı notlar kullanmak serbest. bu alıştırmanın amacı zen öğretisindeki beginner’s mind kafasına gelmek. ters eli kullanmak suretiyle önemsiz gibi görünen her anı farkına vararak yaşamak, önemsiz gibi görünen birçok şeyi sanki ilk kez yapıyormuş gibi yapmayı deneyimlemek. hadi selametle!

kitaptan: “our dominant hand might be forty years old, but the nondominant hand is much younger, perhaps about two or three years old. we have to learn all over again how to hold a fork and how to get it into our mouths without stabbing ourselves.”
jan chozen bays

“in the beginner’s mind there are many possibilities, but in the expert’s there are few.”
zen master suzuki roshi

* bu deneylerin tamamını zen etiketi altında bulabilirsiniz.

zen deneyler / hafta 1: sol elini kullan” için 5 yorum

  1. solak biri olarak sağ elimi de fazlaca kullandığımı düşünüyorum çünkü çevredeki her şey sağlaklara göre dizayn edilmiş; çatal bıçağın yeri, kapı kolu, gömlek cebi hatta cezve bile. yine de daha sık kullanmaya çalışacağım sağ elimi, belki de sağlak olurum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir