yoga durum raporu

Kategoriler terli terli

geride bıraktığımız ay boyunca düzenli yoga yapmaya niyet etmiştim, ve işte şimdi değerlendirme zamanı: valla hedefimi büyük ölçüde tutturdum dostlar. okulun son haftasının hayhuyu, yakın-uzak mesafelere çeşitli turistik geziler ve sonrasında sağanak halinde bastıran freelance işlere rağmen sadece 10 gün devamsızlık yaptım. bu da demek oluyor ki deney başarılı oldu 🙂

konuyla ilgili gözlemlerim gelsin:

1- hedef aktiviteyi mümkünse sabahtan halletmek daha iyi. akşam misafir geliyor, yorgunluk çöküveriyor, şu-bu oluyor derken yoganın güme gittiği çok oldu.
2- hedefi küçük tutmak uygulama açısından motivasyon sağlıyor. yani her gün 1 saat yoga yapıcam diye yola çıksaydım muhtemelen 1 hafta dolmadan yenilgiyi kabullenirdim. her gün yapayım ama bazen 5 dakkalık bir meditasyon olsun, bazen 40 dakkalık komple bir seri olsun gibi mülayim bir beklenti profili tutturmakta fayda var.
3- hedefin gerçekleştirilemediği günleri dert etmemek, devamlılık açısından şart. 2 gün yapamadım diye karalar bağlayıp gereksiz bir suçluluk duygusu geliştirseydim muhtemelen 20 günü göremezdim. hedef atomu parçalamak bile olsa çok ciddiye almamak lazım. olduğu kadar.

kefken’e giderken yoldaki belediye tabelalarında “çalışınca oluyor” yazıyordu. “başarıya kitlenmeden çalışınca oluyor” diye modifiye edelim, bu da yazımızın ana fikri olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir