yeni yıl kararlarına dair

Kategoriler ontolojik

düzenli olarak ‘yeni yıl kararları’ alan ve o kararları uygulayabilen biriyseniz ne mutlu. başlarım kararına modeli biriyseniz daha da mutlu. ama hem karar alan hem de uygulayamayan biriyseniz mutluluk zor. gelin bu ıstıraplı sürece daha yakından bakalım, muhtelif çareleri gözden geçirelim:

– neredeyse-imkansız kararlar: tipik bir yeni yıl gazı sorunsalı. geride kalan yılın bitimine yakın, birikmiş kötü seçimlerin etkisiyle verilen kararlardır. spora yazılmak ve 25 kilo vermek, hem rusça hem almanca öğrenmek, dünya turuna çıkmak, hobiyi iş haline getirip zengin olmak ve benzeri kararlar bu kategoriye girer. elbette bu kararlar özünde imkansız değildir. ama olduğumuz kişi olmayı sürdürdüğümüz ve rahatımızdan vazgeçmediğimiz sürece imkanlar imkansızlaşır. (bkz. ibrahim erkal dili ve edebiyatı)

* çaresi: daha küçük/yapılabilir kararlar almak, hedefleri daha kısa zaman dilimlerine bölmek ve hareket planı geliştirmek. konu kilo vermek olsun: mart’a kadar en az 3 kilo vereceğim. bunu gerçekleştirmek için de akşam 9’dan sonra asla yemek yemeyeceğim ve haftasonları dışında tatlı yemeyeceğim. konu seyahat etmek olsun: bu yıl en az 2 yeni şehre/ülkeye gideceğim. bunu gerçekleştirmek için sırf bu amaçla bir hesap açacağım ve o hesaba her ayın başında 350 tl yatıracağım. gibi gibi. karara yönelik aksiyon varsa, o karar gerçekleşir arkadaş.

– çok fazla karar: doğası gereği neredeyse-imkansız kararlar kapsamına girme riski taşır. yeni yılda da haftanın 5 günü sabah 9 akşam 6 çalışmaya devam edeceğiniz aşikarsa, eh yemek yiyen ve uykuya da zaman ayıran bir canlısınız sonuçta, kalan zamanınızda bütün kararları uygulamak belli ki mümkün olmayacak.

* çaresi: tek bir büyük kararda kalın. bu yılı sadece forma girme yılı ilan ettiniz diyelim, her gün spor ve elveda 25 kilo gibi fantastik bir beklenti yerine, ilk ay boyunca asansöre ve yürüyen merdivene hayır deyip bünyeyi harekete ve daha aktif olmaya alıştırmak, ikinci ay haftada sadece 2 gün yarım saat yürümeyi denemek, üçüncü ay 2 günü 3 güne çıkarmak, dördüncü ay yürüyüşlere sabahları 10 mekik eklemek gibi bir aksiyon planı daha kolay. yıllık yerine aylık hedefler belirleyin ve tek bir konuya yoğunlaşın.

– bizim olmayan kararlar: bu nasıl oluyorsa oluyor, başkalarında görüp özendiğimiz maddi veya manevi özellikler bizi aslında bizim olmayan veya bize uymayan hedeflere kitleyebiliyor. dolayısıyla kararlarımızı belirlerken test etmek önemli. sırf yoga hocanız ince, zarif ve vejetaryen diye siz de vejetaryen olmadan önce, iskendersiz geçecek bir hayatı gerçekten istediğinizden emin olun. veya sırf xavier bardem konuşurken mest oluyorsunuz diye 5 aylık yoğun paketle haftada 8 saat ispanyolca kursuna yazılmayın.

* çaresi: bizim olmayan kararların en büyük dezavantajı uzun vadede sürdürülebilir olmamaları. yoksa denemekten kim ölmüş. çok fazla seçeneğe maruz kaldığımız şu postmodern zamanların, programı dolu ruhu boş neferlerinden biri olmak yerine gerçekten içimizin çektiği istekleri, etrafımızda sıklıkla gördüğünüz isteklerden ayırmayı bilmek: işte bütün mesele bu. yöntemi gayet basit: kimse bilmiyor / desteklemiyor / ilgilenmiyor olsa bile yapmak için can attığımız şeyler bizim gerçek isteklerimizdir. yok bu kararı hayata geçirirsem instagram’da şık durur diye düşünüyorsak, o kararın içeriğini sorgulamak lazım.

yeni yıl kararlarına dair” için 3 yorum

  1. Benim duzenli bir hayatim olmadigi icin artik boyle kararlar almiyorum.
    Ispanyolca kursu da bu nedenle bekleyenlerdem sadece bir tanesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir