tedrisat kazan, ben kepçe

Kategoriler eğitim şart

insanın sevdiği işi yapmasının şöyle hoş bir tarafı varmış: iş, iş gibi gelmiyor ve sürekli nasıl daha iyi yapabilirim diye düz duvara tırmanıyorsunuz. ben de okul açıldığından beri aşırı yoğun bir temponun içine savruldum. kitaplar, web siteleri, eğitimler, seminerler, konferanslar derken göbekleme dalmış vaziyetteyim işe. ortadoğu ve balkanların en cool örtmeni olmaya iman ettim. tam bir I have a dream sendromu – bunu bi not edelim. ama yol çok daha kısa olabilecekken zorla uzatılmış gibi. zira ders ve quiz hazırlamak, sınıf içi oyun-eğlence düşünmek gibi rutin eğitsel faaliyetlerimin yanı sıra ömrümün en imzalı döneminden de geçiyorum mesela. sınıf defterine imza, nöbet defterine imza, müze var duydunuz mu imza, eğitim var gördünüz mü imza, imza imza imza. ayrıca ilim irfan bürokrasisinin bir de plan-program boyutu var ki evlere şenlik. haftalık plan, aylık plan, haftalık rapor, haftalık bülten derken ne yaptım, ne yapıyorum, ne yapıcam konusunda ciddi boyutta bir big brother is watching you durumu mevcut. aslında big brother kim, bizi bu derece detaylı izliyor mu, izlese de ne derece anlıyor gibi birçok soru da geliyor akla. zira eğitim sektörü dersin, işi bilenlerin sektörü dersin ama dışı sizi içi beni yakar dostlar. seviyeler ziyadesiyle seviyesiz. şu bizim hap kadar okulda bile entrikanın bini bir para! eğlenerek takip ediyorum.

gelelim haftanın özet ve özürüne: haftanın zenini yazacak dermanı bulamadım zira benim veletler bu hafta kuduruklukta destan yazdılar. işin ironik tarafı, yaramaz ve odaklanma sorunu yaşayan sınıflara en eğlenceli aktiviteleri dayayıp çalışkanlara sürekli vocabulary quiz çakıyor olmam 🙂 sanırım “masa da masaymış ha” şiiri, bu çifte standardıma cuk oturuyor. hatırlayalım please!

tedrisat kazan, ben kepçe” için 3 yorum

  1. Hep supheleniyordum, kimileri yaramaz yaramaz takilir, ben ugrasir didinirim, o da gecer sinifi ben de…eglendigi yanina kar kalir…hayatin sapkinligi bu 🙂

  2. belki de sadece içimizden gelen şeylere kastırmak lazım bu yüzden. hani annem-babam-sevgilim-patronum takdir etsin diye değil, ben öyle istediğim için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir