suluboya: son durumlar

Kategoriler info

suluboya denemelerim son 1 yıldır tangoya kurban gidiyor. dışarda, derslerde ve insanlarla o kadar çok vakit geçiriyorum ki evde kendime kalan zamanlarım dinlenmek ve normalize olmakla geçiyor (+ ev işlerini de unutmayalım.) sanata sepete mecalim kalmıyor. ama birkaç ay içinde hepimizi ele geçirmeye hazırlanan uzun kış gecelerinde, boyalarıma geri dönmek için uygun ruh haline gireceğime inanıyorum. şimdilik son çalışmalardan örneklerle ilerleyelim ve suluboyaya başlamak isteyenlere minik tavsiyeler verelim:

* küçük ebatlı çalışın: alın size en minik tavsiye. sanatınızı döşemek için bugüne dek tercihiniz standart A4 idiyse, bu kez onu dörde bölün. böylece kocaman bir kağıdı doldurma kaygısı anında gidecek. şimdi ister çiçek böcek çalışın, ister soyut şeyler. kaçınılmaz olarak odaklanacak ve netleşeceksiniz.

* manzara resmi yapmayı deneyin: aynı anda empresyonist ve ekspresyonist olabileceğiniz harika bir konu başlığı. ben yaptım oldu’culukta doruk noktası. üstelik suluboyaya o kırılgan güzelliğini veren katmanları çalışmak için de ideal bir seçim. inanamayacağınız kadar hoş işler çıkarabilirsiniz ortaya. denedikçe coşacaksınız. (bence yine küçük ebatla başlayın. ikisi de 8×12 cm)

* az renkle çalışın: bir renk sevdalısının böyle bir cümle kurmasını kim beklerdi? c’est la vie, dostlar. ama gerçekten de sadece siyahı, veya sadece mavi ve kahverengiyi kullanarak çalışmak eli ve gözü anında terbiye ediyor. tek bir rengin bile ne kadar fazla seçenek sunduğunu görüyorsunuz. suluboyada tıkandığınızı hissederseniz burdan buyrun, minimalist sanat.

suluboya: son durumlar” için 9 yorum

 1. Yaptiginiz resimler gercekten cok guzel Ege hanim. Peki suluboya markaniz nedir ve kagit kullanirken neye dikkat etmeliyiz? Bu arada eyluldeki bu hergune bir yazi projenizi siddetle destekliyorum ve hepsini merakla okuyorum.

  1. teşekkürler saadet! daha önce şöyle bir yazı yazmıştım kullandığım boyalar hakkında: http://japonkedi.com/biraz-da-sanat-diyelim-mi/
   ama aslında öğrenci suluboyası yeter de artar bile. kağıda gelince, kırtasiyeye gidip suluboya kağıdı iste, zaten normalden daha kalın bir kağıt verirler. başlangıç için bu hobiye en az masrafla girmek en iyisi. baktın çok sevdin, daha iyi bir boya setine o zaman yatırım yaparsın 😉

 2. Söylemeden geçemeyeceğim, burada olmak ve yazıları okumak çok iyi geliyor..
  Rengarenk olmayı, herseyin renkli olmasını seven ben, tek rengin tonlarında nasıl huzur bulduğumu keşfediyorum son günlerde..

  Belki de gözüm sakinlemek istiyordur. en son fotoğrafta sağdaki resim tonları çok gerçekçi, doğa gibi..

  Sevgilerimle

  1. ezgi o tonlar benim de favorilerim. şu burnt sienna denen kahve tonları ve çivit maviler birbiri için yaratılmış. denemelisin!

 3. şahane fikir!!!! sen de boyalarını kapıp gel, ortak kullanırız benimkilerle beraber, müziği de açarız, ben fırına güzel bir kek atarım, çay demleriz, şöyle önümüzde bol bol zaman varken, missssss!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir