stil üzerine notlar

Kategoriler style

stacy london’ın kitabından devşirdiğim stil önerilerine buyrunuz:

* hiçbir giysiyi denemeden satın almayın. hemen o anda denemeye vaktiniz yoksa, daha geniş bir zamanda uğramak üzere yolunuza gidin.
* hiçbir şeyi sırf indirimde diye satın almayın. fiyatı çok cazip olabilir ama gerçekten kullanacağınız bir parça mı? gerçekten sizi yansıtıyor mu? giyince sizi memnun edecek mi?
* üzerinize uymayan giysiyi almayın/giymeyin. kilo aldığınız/verdiğiniz dönemlerde bütün gardrobu baştan düzecek durumda olmamak normal. ama en azından geçiş döneminde sizi idare edecek 3-4 ‘tam’ parçaya yatırım yapın.
* mümkün olan en kaliteli sutyeni arayın, deneyin, bulun ve alın. iç çamaşırı üzerine uzmanlaşmış markalarda ve çok katlı mağazaların iç çamaşırı reyonlarında her gün yüzlerce kadınla çalışma fırsatı olan satış görevlileri: işte akıl almak için en doğru adres!
* gardrobunuzda dengeli olun. tıpkı dengeli beslenmenin belli başlı farklı besin gruplarından oluşması gibi, dengeli bir gardropta da hiçbir kategorinin diğerlerini boğmaması gerekiyor. nötr renkler, parlak ve canlı renkler, desenliler, farklı türden kumaşlar vs.
* doğru aksesuarlara yatırım yapın. belki büyük ve gösterişli parçaları, belki de küçük ve zarif tasarımları seviyorsunuz. kombinlerinize ışıltı katmak için size ilham veren takıları ve detayları toplamaya başlayın.
* ama belli bir kombin hazırlarken bütün aksesuar ve takılarınızı birbirine uydurmaya çalışmayın. farklı renk ve yapıdaki aksesuarlar tarzınıza hareket ve dinamizm katar.
* renk, desen ve pırıltı, neşeli kombinlerin temelini oluşturuyor. kendinizi daha iyi hissetmek istediğinizde bunlardan birini veya birkaçını kullanın. çiçek desenleri=feminen, geometrik desenler=güçlü ve otoriter, soyut desenler=modern ve sanatçı ruhlu algısı yaratır.
* sadece nötr renkleri, desensiz ve sade parçaları seviyorsanız, kalabalıkta kaybolma riskinizi ortadan kaldırmak için desenli ve canlı renkli aksesuarları deneyin. ‘yüksek sesli’ tek bir parçayı detaylarda kullanmak, alıştığınız konforu bozmadan tarzınıza eklektik bir hava katar.
* ufak tefek ve ince yapılıysanız bedeninize tam oturan parçalar seçin. bol giysilerin içinde kaybolma ve orantısız durma riskiniz var.
* bedeninize tam oturan bir denim pantolon, boş bir tuval gibidir. moda konusunda kendi üzerinizde test etmek istediğiniz ne varsa onunla deneyebilirsiniz! iyi bir denim pantolona yatırım yapmak önemli.
* üstünüze tam otursa bile önü kapanmayan ceket, o kadar da tam değil demektir. bir beden büyüğünü alın. omuzlarınıza ve sırtınıza uyduğu halde önü çok bol geliyorsa iyi bir terziye başvurun.
* giysileriniz vücut hatlarınızı belli etmeli ve güzelleştirmeli. ama asla sanki hava almıyormuşsunuz gibi sarmalayıp sıkmamalı.
* baştan ayağa pastel giyinmeyi büyükannelere, baştan ayağa temel renklerde giyinmeyi ise torunlarına bırakın. renkleri dozunda kullanın.
* kemer takmak belinize dikkat çekmenin en etkili yoludur. her kombine feminen bir hava katar. bel oyuğunuz zaten varsa altını çizmek, yoksa da varmış ilüzyonu yaratmak için kemerden destek alın.
* erkeksi parçaları feminen parçalarla kombinlemek, fazla ‘kadın kadın’ gelen parçaları değerlendirmek için iyi bir yöntemdir. sade bir kumaş pantolonla birlikte giyebileceğiniz ipek gömlek, payetli üst, fırfırlı bluz, anneniz gibi görünme riski yaratmadan dikkat çeker.
* V yaka her kadını daha ince ve zarif gösterir. özellikle de o V’nin içini güzel bir kolyeyle doldurduğunuz zaman.
* büyük beden giyiyorsanız sizin beden ölçülerinize yakın gördüğünüz ünlülerin nasıl giyindiğinden ilham alabilirsiniz. (burada tabi ki bülent ersoy kastedilmiyor sevgili okurlar.) sadece kırmızı halı seçimleri değil, gündelik kombinleri de size fikir verecektir.
* yine büyük bedenler için önemli bir nokta: aksesuarlarınız da beden ölçülerinizle doğru orantılı olmalı. çok ince bir kemer, çok minik bir yüzük kaybolup gitme riski taşıyor. geniş kemerler, büyük bir çanta ve daha büyük takıları tercih edin.
* payetli ve parlak parçaları nasıl giyeceğinize dikkat: nereye dikkat çekmek istiyorsanız ışıltıyı oraya koyun. nereyi kamufle etmek istiyorsanız orada mat renkleri ve dokuları kullanın.
* bol bol giysi deneyin, size yakışan renkleri belirleyin. (burada benim notum: yakışan renk ille de herkesin adlı adınca -fuşya ceketin çok güzelmiş- beğendiği renk değil, sizi genel olarak fark edilir kılan renktir -ay bugün sende bir güzellik, bir ışıltı var!- bence.)

stil üzerine notlar” için 4 yorum

  1. Canım, bu postu okumak iyi geldi. Son bir aydır işe giderken bunların hiçbirine dikkat edemiyor olsam da insana yaşama doğru bir pencere açıyor yazdıkların. Takı ve iç çamaşırı konusunda katılıyorum kesinlikle

  2. iyi gelmesine sevindim! kitapta neredeyse her yaştan ve beden tipinden kadın için öneriler vardı. ben buraya bir best of yaptım. zaten sadece bunlara bile uymayı becersek kendi tarzımızda bir devrim yaratmış sayılırız herhalde 🙂

  3. teşekkürler eren'cim 🙂 ben de özlemiştim de fırsatım olmadı. murat sağolsun dürtükleyince kendime geldim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir