spor tarzınızı bulun: yalnız kovboy vs grup kuşu

Kategoriler terli terli
sadece ben değil hayri pıtır da söylüyor

sporu hayatına adapte etmek isteyenlerin öncelikle cevap araması gereken soru, spor esnasında ne kadar sosyalleşmeyi seçecekleridir. zira kimisi tek başına olmayı sever, kimisi ille de grup motivasyonu arar. seçim tamamen size kalmış.

yalnız kovboy: sırf hareket etmek istiyorsunuz diye ille de insan içine karışmak zorunda değilsiniz. mottonuz budur. yalnız kovboylar için yürüyüş, koşu ve bisiklet gibi açık havada yapılan sporlar kadar yüzme ve yoga da uygundur. kimseyle muhatap olmayacağınız her türlü spor caizdir. yalnız takılmanın en güzel tarafı kendinizi hareketin ritmine vermeyi başardığınızda sporun adeta bir tür meditasyon etkisi göstermesidir. sadece vücudunuzu güçlendirmekle kalmaz, zihninizi de dinlendirmiş olursunuz. yalnızlık candır sonuçta.

grup kuşu: anca beraber kanca beraber mottosuyla spor yapan insandır. yanında ille de bir gönül birliği, dönüp 2 çift laf edecek birisi olsun ister bu kişi. tek başına olmaktansa grup içinde daha çok motive olur. grup kuşları için spor salonlarındaki tematik dersler kadar (boot camp, spinning, pilates, zumba vs.), yalnız kovboy stili sporların badili versiyonları da uygundur. bu arkadaşlar koşmaya birlikte çıkacakları birini buldu mu mesela, sarıyer’den karaköy’e kadar koşabilir. sohbetle yapılınca olayın acılı kısmını daha iyi tolere eder.

bir de tabi gruplar içinde yalnız olan kişi vardır. filozof sporcu. etrafımda insan olsun da konuşmasak da olur diye düşünür. maksat birlikte hareket etmek. aynı grup dersine 9. kere gelip de kimseye merhaba demeyen insandır o. kafası meşguldür, adab-ı muaşereti yetersizdir, dokunmayın garibe.

bendeniz grup kuşuyum. tek başıma olmaktan yana hiç sıkıntım olmasa da, nedense spor faaliyetleri söz konusu olduğunda -kesinlikle takım sporu değil ama- grup halinde icra edilen şeyleri seviyorum. bu kapsamda her türlü salon dersi kabulüm. ömer hoca’nın strech dersinde, sıksam evladım olacak yaştaki konservatuar öğrencileriyle bale-kardiyo yapmayı seviyorum mesela. yegane ortak noktamız ömer hoca’ya gelmek, ama olsun. onların esnekliği ve gücü bana kendime dair umut veriyor. değişimin kaçınılmaz olduğunu hatırlatıyor. pozitif kıyaslama denebilir belki buna. etrafımda birilerinin olmasını seviyorum. keza karen ve tony’nin derslerinde de yanımda her biri kendi bedeninin ve zihninin sınırlarıyla boğuşan ve zoru başarmaya çalışan başka birilerinin daha olması bana güç veriyor.

spor rutinimi oturttum sayılır. haftada en az 2 gün ömer hoca’yla bale-kardiyo, cumartesi sabahı hill tk500 cross fit dersi, 1 gün de evde 7 minute workout. 7 dakika diye kolay sanmayın, 3 dakkada kan ter içinde kalıyor insan. bu kısa ama etkili çalışma hakkında detaylı bilgi için şurada bir yazı var hatta meraklısına.

bu pek çeşitli bedensel faaliyetlere yüzmeyi de eklemek için geçtiğimiz hafta müge’yle bilgi’nin havuzuna yazılmaya gittik. fakat gerekli belgeleri devşirmek biraz vakit alacağından havuz hayalimiz hafiften mart ayına devretmiş görünüyor. şimdilik eldeki imkanlarla yola devam. üst bacaklar inceldi, göbek sıkılaşıyor, özellikle kollarda kaslar belirginleşiyor. farkı görmek için 2 hafta bile yetiyor. hadi siz de harekete geçin!

valla billa doğru

spor tarzınızı bulun: yalnız kovboy vs grup kuşu” için 8 yorum

  1. bugün bunu aklımdan geçirdim. Ben ne zaman spora gidebilicem diye. Zayıf bile olsam kendimi artık o kadar hantal hissediyorum ki… Orta yaşla barışmanın en iyi yollarından biri de spora başlamak sanırım.

  2. I'm a lonesome cowboy.
    Yutupta, FitnessBlender'in 5 minute workout var. 1 hafta yaptım, bedenim hemen toparladı. Kas yapmaya çok müsaitim. Ama o 5 dakikada ne eziyet!
    Sonra baktım, hemen toparlayabiliyorum, saldım yine. Merkür bir gitsin, neşem, keyfim gelsin. Ne mutsuzluk. Dünyayı yiyorum.

  3. gül, son cümleni okuyunca bir an ''orta yaşlı mıyız yaa biz'' diye geçirdim içimden :)) spora başlayınca ageless bir his geliyor bence insana. sırf onun için bile değer!

    j, fitnessblender'a bakıcam hemen! benim tesis de kendini çabuk toplayanlardan ama buna güvenip sık sık dağıtma riskim var. merkür bugün son. 10 gün daha koy, garanti olsun. yeni ay'dan sonra bi vakit başla bence 😉

  4. öyle mi diyordun?!! çocuklarla çalışırken ben de kendimi olduğumdan çok daha büyük ve sorumluluk sahibi hissediyordum. ama şimdi yeniden gönül yaşım olan 23'e sabitlemiş gibiyim hissiyat olarak!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir