önemli şeyler

Kategoriler ontolojik
francis chan

işlerimden biriyle ilgili olarak yaşadığım bir durum (daha doğrusu bir kayıp) nelerin benim için gerçekten önemli olduğunu düşünmeye itti yeniden. ayak işlerinin sıkıcılığı sebebiyle artık yarım gönülle yaptığım bir işti. ancak kolaydı ve iyi bir gelir kaynağıydı – bu ikilem hangimizin hayatında olmamıştır ki.

şimdi oturup düşündüğümde, aslında değer skalamda son derece önemsizdi bu iş. tek kaybım para. kazancımsa çok daha büyük: kendime ait daha fazla zaman. daha değerli bulduğum işleri yapmak için daha fazla özgürlük.

hayatta benim için en önemli şeyin özgürlük ve bağımsızlık olduğunu düşünüyorum- heheyt, gençliğe hitabe gibi kadınım! (burdaki bağımsızlık, yapmak istediğim şeylere dair kimseden izin/onay/alkış almaya ihtiyaç duymamak anlamında.) bir de tabi ne olursa olsun kendi ayaklarım üzerinde durabilmek. kendime yetmek. yavaş yavaş önemli hale gelen bir başka şey ise sadece istediğim, keyif aldığım, koşa koşa gittiğim işleri yapmak.

özetle yukardaki söze tam zamanında rastladım. sırf yapabildiğimiz için yaptığımız işlerle ömürler geçip gidiyor. bizim için gerçekten önemli olan şeyler neler, düşünmüyoruz bile çoğu zaman. başkalarını memnun etmek için yaptıklarımız değil, bizi memnun eden şeyler. çok değil 5-10 dakika ayırın ve kısa bir liste yapın. belki sizin için de yeni bir yol çizmenin zamanı gelmiştir.

önemli şeyler” için 3 yorum

  1. Birinci Yazında Aze'den aklıma geldi demişsin bu yazı dizisine. Çok sevindim öncelikle. Keyifle okudum ve pek çok şey öğrendim yine. Siz öyle deyince düşündüm de benimde benzer sürecim var ve neden direkt yazmadım ki diyorum. Amerika maceram bunun bir Başlangıcı aslında. Ülke anılarını bitirince sonuna ekleyeyim ben de. Neden gittim ki o ülkeye:)
    Güzel seriydi velhasıl. Ilham olsun ihtiyacı olanlara. Yalnız sonunu tam anlayamadım, ya da kaçırdım mı? Şimdi ne yapıyorsunuz?;)

  2. merhaba aze! evet, senden ilhamla yazdım. ama henüz bitmedi aslında, işlerin yoğunluğuna takıldı yazı dizisi 🙂 ilk fırsatta devam edicem. senin de ilham verici yazılarının devamını bekliyorum!

  3. Tekrar teşekkürler. Aynen, ben de takıldım rutinin yoğunluğuna. Özledim de yazmayı şahsen. En kısa zamanda diyelim ikimize de.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir