minimalist kış | lahana değil elegan olmanın yolları

Kategoriler simple living, style

bu yazımın amacı, sibirya soğuklarında bile tiril tiril gömleklerle yaşıyormuş gibi görünürken aslında ne gibi gizli ajanlardan destek aldığımı açıklığa kavuşturmak. zira elbette türlü türlü iç ve dış giyim unsurundan faydalanıyorum. olay karda yürüyüp iz bırakmamak. işte gizli yardımcılarım:

* iç giyim departmanı

özellikle üşümeye meyilli bünyelerin işe mutlaka buradan başlaması şart. çünkü üstünüze dünyanın en kalın kazağını bile giyseniz, üşüyüp üşümeyeceğinizi vücudunuza temas eden ilk katman belirliyor. vakit kaybetmeden iç çamaşırlarıyla rahat ettiğiniz markalara bir tur düzenleyin. ısı koruyucu malzemelerden üretilen sürü sepet atlet ve fanila türeviyle karşılaşacaksınız. ince askılısı, kollusu, kolsuzu, dantellisi, sadesi… çocukluk travmalarınızı unutun, bunlardan biri mutlaka sizin için. benim bu departmanda 3 adet yardımcım var. en inceden en kalına şöyleler:

kışlık içgiyim

parçaların adresleri sırasıyla intimissimi, muji ve cos. ben aradıklarımı buralarda bulmuştum ama boyner, marks&spencer, kom, zeki ve oysho’da da dünyanın seçeneği var. siz hangisinin kalıplarıyla rahat ediyorsanız oraya bakın.

çok soğuk havalarda vücudunuza temas eden ilk katmanın bedeni saran, yani mümkün olduğunca dar bir parça olması çok işe yarıyor. yukardaki parçaları seçerken ilk kuralım buydu. materyal de önemli. çok soğuk bir günde ilk katmanınızın yünlü veya termal özellikli olması sağlam bir seçim mesela. cos’tan bulduğum bu ince füme parça, tek başına kazak olmak için çok ince ama %100 yün olması sebebiyle aslında gayet kalın ve koruyucu.

* bacaklara tam koruma

naylon ve polyester beni kaşındırıyor, bu yüzden uzun süre ince çorap giyemiyorum. mus çoraplar bile sıkıntı oluyor. eğer sizin böyle bir sorununuz yoksa piyasada artık yün karışımlı külotlu çoraplar rahat rahat bulunuyor. bu tip çoraplarla rahat edemeyenler içinse termal taytları öneririm. ben benimkini berlin uniqlo’dan almıştım. (çok üşüyenler, yurt dışına giderseniz uniqlo’ya uğramadan dönmeyin!) daha berlin’deyken hayatımı kurtarmaya başlamıştı. oranın soğuğu ne öyle arkadaş? şehri çok sevdim ama her dışarı çıkış resmen bir yaşam mücadelesiydi. katman manyağı olduydum.

termal tayt

bu termal taytın en güzel tarafı hem çok ince hem çok yüksek belli olması. 20’li yaşlarımda herhalde kimse bana kışın bile yüksek belli bir şey giydiremezdi ama 30’lardan itibaren ”evladım belini ört” mottosuna dört elle sarıldım. zamanı gelince oluyormuş demek ki. bu tayttan seksapel beklemeyin. belinizi güzelce örtecek, yel almayı engelleyecek. karda kışta sıcak sıcak gezeceksiniz. diğer markaları bilemiyorum ama tespit edebildiğim kadarıyla marks&spencer’da çok çeşitli seçenekler mevcut.

* ayacıklar üşümesin

çorap sektörü son yıllarda epey renklendi. tasarımlar, desenler hepsi birbirinden güzel. ama unutmayınız ki kış vakti ayağınızı sıcak tutacak olan şey ne tasarım ne desen ne de renk. pamuklu çorapları bahar aylarına saklayın. kış için yün karışımlılara yatırım yapın. yün deyince dalım dalım dalayan aba gibi kalın çoraplar gelmesin aklınıza. son dönemde keşfettiğim bir sitede hem yün karışımlı hem de pek hoş çeşit çeşit çorap var. elbette fiyatları da ona göre. ama hiçbir koruma sağlamayan bir çekmece dolusu ucuz çoraptansa, gerçekten sıcak tutan 2 çift çoraba yatırım yapmanın matematiği ortada. istediğiniz markaya gidin ama kışın çorap alırken öncelikle içeriğine dikkat edin.

yün çoraplar

ayaklarla ilgili bir diğer tavsiyem de emektar keçeler. lostralarda hala satılıyor. çarşıda pazarda teyzeler de satıyor bazen. keçe tabanlıklar kış botlarına ekstra sıcak bir katman ekliyor. üstelik tek bir çift yeterli. ayakkabınızı değiştirdikçe keçenizi transfer edebilirsiniz. yalnız ayakkabılar keçeyle birlikte biraz daha dar hale gelecektir. burnu veya topuğu vurabilir. ilk keçeli giyimde bu duruma hazırlıklı olun.

* ara kat / üst giyim

şimdi diyelim ki içinize bir kat termal içlik/sıcak kat giydiniz. üstüne de bir tişört, gömlek ve(ya) hatta kazak giydiniz. işte bu aşamada hala üşüyorsanız ara kat olarak ince kaz tüyü montlar süper kullanışlı parçalar. çok pofidik bir görüntü yaratmadan sıcak tutuyor. tam koruma isteyenler uzun kollu modelleri denesin, daha spor bir görüntü için yelek versiyonu doğru seçim. bu montların kalıpları zaten yeterince dar oluyor. kesinlikle bir beden büyük almamanız gereken bir parça. salaşlık misyonunu bu monta/yeleğe yüklemeyin. ha tabi ki içinize giyme ihtimaliniz olan katmanlarla fermuarı patlamadan kapanabiliyor olsun. ama bu montun işlevini yerine getirebilmesi için bedeninizi şöyle bir sağlamından sarması şart.

kaz tüyü yelek

manto-palto departmanı dış giyimin dibi olduğundan bu konuda herkesin tercihleri farklı olacaktır. kimisi spor takılır, kimisi renk sever, kimi oldum bittim siyahçıdır. bence burada da en önemli kriter kendimizi bilmek. geçen yıl aldığım yün manto benim için oldukça kalın bir parça. ama tam da bu yüzden çok kullanışlı. içine 40 kat giyinmeme gerek kalmıyor. gömlek / kazak, iç katman / gömlek / hırka veya iç katman / gömlek / kaz tüyü yelek komboları işimi görüyor. özetle, manto-panto materyalini seçerken öncelikle gündelik kıyafetlerimizin ne kadar katmanlı olabildiğine dikkat etmek iyi fikir.

minimalist kış | lahana değil elegan olmanın yolları” için 4 yorum

 1. Al bak bunda da benzeriz.
  Yelekler, termaller, keçeler.
  Yine iş yerinde benim sırrım da, pamuklu çorap üzerine termal çorap veya yün çorap giymek. Ayaklarım zor üşüyor bu sayede.
  Kaliteli bot giyince de ıslanmıyorlar zaten.
  İş botlarım genelde bir numara büyük çünkü içine basıyorum keçeleri!!!
  Yelekler de, şu vakte kadar en iyisi Anapurna çıktı. Bir ara Mudo’da satılıyordu, artık gelmiyor ülkeye.
  Soldaki intimissiminin aynı renk ve model sütyenleri var bende. Bu kadar rahat bişi görmedim ben 😀

  1. kayıp kardeş çıkıcaz diye korkuyorum bacım!
   ben uniqlo dedim ama aslında marka çok. anapurna aklıma gelmemişti bak, haklısın. özellikle outdoor giyim markalarında termal giyimin kralı var. bakmak lazım.
   bi gün buluşup beraber alışverişe gidelim ve hep aynı şeyleri beğenip hiçbir şey almadan dönelim mi ? =p

   1. Almayacaksak evet.
    Online shopMAYing the yapabiliriz 🙂
    Ben tam da su anda izlemeye bir suru kiyafet atiyordum. Iki gece dusunup sonra meh deyip almiyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir