meditatif haller

Kategoriler ontolojik

kendi kendime oturup da meditasyon yapan biri değilim, ihtiyaç duymuyorum. ama geçen pazar özel bir kadın workshop‘u sebebiyle birkaç kez yapmam gerekti ve içdünyam beni öyle yerlerden alıp öyle yerlere bıraktı ki, en bi sürreel amerikan filmleri yanımda halt etmiş.

toprağın içindeki büyük bir delikten aşağı atladığınızı hayal edin. bir süre sadece aşağı düşün, düşün, düşün. deliğin ucunda kendinizi nerde bulursunuz?

ben alman hastanesi’nde buldum dostlar.

ve karşımda bir papağan vardı.

şimdi, bu hanım kızınız zıcörmın hospitıl’a hep acilden giriş yapmış bir kuldur, o bakımdan lokasyon seçimine şaşırmadım. vertigo sebebiyle emekleyerek de girmişliğim var o gudubet kapıdan, regl sancısı sebebiyle sekiz olmuş vaziyette de. neyse, bilenler bilir, rahatlıkla türkiye’nin en zevksiz döşenmiş hastanesi diyebiliriz bu kurum için. gayet modern ve tıbbi duran hastane ekipmanlarının yanında kitsch kitsch sırıtan paşa dedem koltukları, iç karartıcı döşemeleri ve lame-dore boyanmış oyma-kakmalarıyla hayatımın bu en acınası anlarında bile acımı bir süreliğine unutup türk iç mimarisinin acınası haline fokus olmama vesile olmuştur.

vefakat meditasyonumda alman hastanesi bomboştu, çiğ bir şekilde bembeyazdı ve her katta 5-6 tane, farklı yönlere giden uzun koridorlar vardı. papağan dedi ki bu koridorların her birinin ucu farklı bir hayata açılıyor. hevesli ege hemen üzüldü, ya keşke hayat asla bitmese de hepsine tek tek girip bütün olası hayatları yaşayabilsem dedi papağana. papağan dedi ki hiç üzülme, hangisini seçersen seç bütün hepsini yaşamış sayılırsın aslında. peki ya bu rahatsız edici çiğ ışık diye sordu ege. bir seçim yapmadığın her anda o çiğ ışığın altındasın dedi papağan. ege sevindi, madem hepsi birdi, en yakın kapıdan içeri girdi. o kapıdan girince gerçekten de ada’daki evinden içeri girmişti. şaştı kaldı, odasına gitti, yatağına uzandı. alman hastanesine düşmesine sebep olan bütün şahsi trajedilerinin arkasında, layığıyla bir seçim yapamamış olmak mı yatıyor acaba diye düşünürken uykuya daldı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir