low-carb ve meyve sorunsalı

Kategoriler low-carb
low carb meyve

low-carb’ın ‘meyvesiz yapamam’ diyenler için dünyanın en tatmin edici beslenme şekli olmadığı aşikar. zira meyveyi sevmemizin sebebi her şeyden önce tatlı olması. bu nedenle ne kadar vitaminli ve mineralli de olsa, iş depolamaya gelince vücudumuz tarafından baklava muamelesi görüyor. diyeceksiniz ki aynı şey mi, açın endokrinoloji 101 kitabını, valla aynı şey. nasıl ki baklavanın çoğu zararsa, kilo anlamında meyvenin de çoğu hayırlara vesile olmuyor. yurdumuzda özellikle yemekten sonra tv karşısında tüketiliyor olması ise işleri daha kötü hale getiriyor.

ama ne meyveden ne zarafetten vazgeçerim diyenler için low-carb yolunda elbette birtakım çareler mevcut:

* ille de meyve yiyecekseniz sabah aç karna yemeyi deneyin. yani kahvaltıdan da önce. yani burada demek istiyorum ki: sadece meyve yiyip kahvaltı yapmış saymayın kendinizi. o anda tokluk hissi yaratsa da en geç 1 saat sonra açlıktan gözü döndürür, divane eder. küçük bir porsiyon meyvenizi sabah ilk iş olarak yiyin, 20 dakka kadar sonra yumurtanıza geçin.

* ille de meyve yiyecekseniz çiğ ve posalı tüketin. meyvelerin şeker oranı pişirilince artıyor, çiğ tüketmek daha akıllıca. bir de eğer yeşilliklerle karıştırmıyorsanız, yani ortada bir green smoothie durumu yoksa tek başına ve suyunu çıkarmadan yemeyi tercih edin. böylece lifinden, posasından da daha fazla yararlanmış olursunuz.

* ve son olarak ille de meyve yiyecekseniz şeker oranı düşük olan meyveleri tercih edin: çilek, ahududu, böğürtlen, kivi, şeftali, portakal, erik, kavun ilk akla gelenler.

low-carb ve meyve sorunsalı” için 3 yorum

  1. çok şekerli meyveler feci artırır. ama düşük şekerli meyvelerle durum daha az vahim. bi de üstüne mutlaka düşük karbonhidratlı bir şeyler yemek gerekiyor zaten. yağda yumurtanın önemi burda devreye giriyor J hocam. bir de eğer insan şeker hastası değilse bu glisemik endeks o kadar da abartılacak bir mesele değil. tabi ki önemli, ama bir sabah 2 dilim karpuz yedik diye panik olmaya gerek yok demek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir