low-carb ve alternatif yaklaşımlar

Kategoriler low-carb

hepimiz sıkı bir low-carb diyetle 4-5 günde metabolizmayı karbonhidrat yerine yağ yakar formata sokabiliyoruz. bunu bir kenara yazalım. bence mucizevi bir değişim için çok kısa bir süre ve üstelik etkilerini anında görmeye başlıyoruz. hafif depresif geçen ilk 2-3 günü atlattıktan sonra vücut şeker bağımlılığından kurtuluyor. cilt ışıldıyor, şişkinlik gidiyor, beden inceliyor. her şey on numara. hele de spordan, egzersizden, ter dökmekten nefret edenler için sıkı bir şekilde low-carb’a sadık kalmak, kiloyu sabit tutmak için yeter de artar bile.

peki ama ya kıpırdak bünyeler, kurtlu baklalar, enerjik sincaplar! onlar ne yapmalı? japonkedi sizler için okudu ve araştırdı.

özellikle kadınlar için kabonhidratı %100 kesmek sadece zor değil zararlı da. günde en fazla 25 gram karbonhidrat diye çıktığımız bu yolculukta, işin içine spor da girdi mi, bu oranı bedenimizin cevabına göre artırmak ve dengelemek gerekiyor. yani tek bir limit var ve hepimize uyuyor durumu söz konusu değil. kendimiz deneyerek belirleyeceğiz. (bu arada sebzelerden de karbonhidrat aldığımızı unutmayalım hanımlar! alt alta yazıp toplayalım, böreğe hücum etmeyelim.)

bir diğer çözüm, cyclical low-carb yapmak. daha önce de bahsettiğim gibi, haftanın 4-5 günü low-carb’a sadık kalıp 1-2 gün carb yüklemesiyle bedenin enerji depolarını doldurmak. ille de vücut geliştirmeci olmaya gerek yok, cyclical low-carb sağlıklı olmak isteyen herkes için yararlı. sosyal hayatı baltalamaması bakımından da dikkat çekici!

low-carb’ın saz arkadaşı sayılabilecek paleo cephesini kurcalamak ve şahane bilgilere ulaşmak isterseniz olayın sanal alemdeki duayeni mark’ın sitesinde takılınız. karbonhidratın sınırlarına dair kabaca rakam veren bir yazı da yazmış, buyrunuz. robb wolf da ikinci sırada, bilimsel verileri ve sempatik gözlemleriyle gönüllerde yer etmiş bir amcamız. okumayı değil dinlemeyi tercih edenlerdenseniz, bu muhteşem site, beslenmeden yaşlanmaya her konuyu uzman gözüyle mıncıklayan pod-cast’lerle dolu. günlerce dinlesek bitiremeyiz… hadi kolay gelsin!

low-carb ve alternatif yaklaşımlar” için 4 yorum

  1. Şimdi derse gidiyorum eve dönünce detaylıca okuycam ama yukardakı duvar yazısına bayıldım. Ayrıca işe yarayan bir yüz maskesini biz japon kedi izleyicileri için paylaşırsan büyük bir iyilik yapmış olursun:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir