low carb – 22. gün

Kategoriler low-carb

tartı günü. extra müjdeli bir durum yok ama şikayetim de yok. aynı kiloda takılıyorum. sanırım spora başlamanın verdiği ani şok etkisiyle vücut kendine gelmeye çalışıyor. tabi ödemsizlik ve göbeksizlik berdevam. ömer hoca’ya gideceğim günler sabah kahvaltısına bir dilim düşük glutenli ekmeği de dahil etmeyi planlıyorum. işin içine bolca hareket girince enerji durumuma göre bazı ayarlamalar yapmak gerekecek.

dün füsun bizdeydi. estetik cerrahiden beslenmeye, spordan cilt bakımına nasıl da her fikrin mutlaka karşıt fikirleriyle birlikte gelerek insanı manyak ettiğinden konuştuk. şu günde 2 litre su içme meselesi örneğin. kendi adıma, doğal olmayan bir ihtiyacı karşılamak konusunda doğal olarak yetersiz kalıyorum. yarım kilo turşu veya pastırma, süper acılı kebap veya çin yemeği yemediğim sürece günde 2-3 litre su içmem mümkün değil. taş çatlasın 6-7 bardak içiyorum. bazı günler öyle koşturmacalı geçiyor ki sadece 3-4 bardakta kalıyorum. mesele biraz da yaptıklarımızdan veya yapamadıklarımızdan suçluluk duymamak galiba. isviçreli bilim adamları ne buyurursa buyursun, konfor sınırlarımızı belirlemek için önce kendimizi dinlemek.

sabah kahvaltısı

– 1 bardak limonlu ılık su
– köz biberli ve ıspanaklı omlet
– 1 fincan aromalı yeşil çay
– 1 portakal
– su

öğle yemeği

– 1 dilim bol tereyağlı thin finncrisp
– hardal soslu haşlanmış yumurta
– yeşil zeytin
– su

akşam yemeği

– kuru patlıcan dolması
– yoğurt

– 1 fincan ıhlamur
– avokado tatlısı

evet, gitgide saçmalıyorum. ama bir şans vereyim dedim: avokado, kakao, vanilya özütü, tarçın, rendelenmiş naneli bitter çikolata ve stevia’yı blendırdan geçirdim. kakolu puding gibi bir şey. ilginç oldu. kötü değil. ama ilginç. yedim mi? tabi ki.

low carb – 22. gün” için 6 yorum

  1. Aslında bu diyet beni unuttuğum yeme şeklime geri döndürdü. Şöyle; geçen sene çok iştahlı insanlarla birlikte çalıştım. Ben de nasıl olsa kilo almıyorum diyrek ve ortamı da bozmamak için onlara yemek hususunda tam bir katılım sağladım. Çikolatalar, tostlar…. derken , baktım 56 kilo olmuşum. Şimdi bu low carba devam edip bıraktıktan sonra eski yeme şeklimi hatırladım. Az ekmek ve doyduktan sonra ağzına tek lokma koymamak. Şu anda 52.9 kiloyum tartı yanlış değilse:)

  2. avokado kremamsı yapısı ve nötr tadıyla aslında böyle bir deneme için ideal seçim, tadını merak ettim:) daha önce bahsetmiştin aslında biraz ama karbonhidratsız beslenme ile kas kaybı oluyordur diye düşünüyorum? keşke ayrıntılı vücut analizi yaptırma şansın olsaydı diyetin başında, spora gittiğin günler karbonhidart almak şart ama sanırım, spor hocalarının yorumu oldu mu bundan başka?:)

  3. @blue: ortama uyup aşırı yediğim ve ertesi gün vücudumda o ağırlıkla uyandığımda bazen yemekten soğurum ben. belki sana da öyle bir şey olmuştur! bir şeyi çok yediğin zaman da olur ya hatta. bi daha uzun süre görmek istemezsin. kötü, ama iyiye teşvik eden bir ilham 🙂 bence kilo gayet iyi!

    @eren: avokadolu tatlıyı tek avokadoyla yaptım, ne olursa olacak deyip feda ettim. sen de az malzemeyle deneyebilirsin 🙂 aslında karbonhidratsız beslenme ile kastan ziyade yağ kaybı oluyor. çok az karbonhidrat aldığım bu dönemi, vücudu yağ yakmaya alıştırmak için bir geçiş dönemi gibi düşünüorum. vücut bir kez o moda girdi mi, sonrasında karbonhidrat yesen bile yağ olarak biriktirmiyor, hemen yakıp geçiyor. sporu devreye sokmamın sebebi de bu zaten. bence oturduğum yerden verilebilecek yağları verdim bu süreçte. şimdi cyclical low-carb'la devam edeceğim. yani aynen dediğin gibi, spora gideceğim günler biraz daha fazla karbonhidrat alarak. spor hocaları da aynı şeyi söyledi, 'ekmek-makarna-pizza zaten hiçbir zaman yeme ama buraya sabah en azından 1 muz yiyip gel' dediler 🙂 gerçi ben full kahvaltı edip gitmiştim. enerjisizliğin değil de hamlığın güçsüzlüğünü yaşadım sonlara doğru.

  4. ahahaa yıkıldın di mi?! ben de aynen 🙂

    bugün bu konuda bundan sonra örnek alacağım beslenme tipiyle ilgili bir yazı yazacağım. referans linkleri de vereceğim. tek yol cyclical low-carb eren'cim! haftada 1-2 gün -hepsini aynı günde tüketmemekle birlikte- pizza da makarna da serbest. diğer günler mümkün mertebe low-carb ve dikkatli…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir