kolektif bilinç

Kategoriler ontolojik

önce ali hoca’nın anahtar oyununu anlatmam lazım: 20 kişi çember olduk, eller önde açık, herkesin sağ elinde bir anahtar(lık), sol eli boş. işaret gelince herkes sağ alindeki anahtarı sağındakinin sol eline bırakıyor. bu şekilde takılmadan, kimse anahtarsız kalmadan ve kimsenin elinde anahtar birikmeden devam ediyor çalışma. kolay diyorsanız buyrun yapın derim! biz birbirini tanıyan ve o gün o saatte belli bir amaç için bir araya gelen 20 kişi bile epey zorlandık çünkü. oyunun ikinci aşamasında aynı anahtar teslimini bu kez yanımızdakine tutabileceği şekilde atarak -ve elbette aynı anda diğer yanımızdakinin bize attığı anahtarı tutarak- yaptık. üçüncü aşamada ise bu kez elimizdeki anahtarı solumuzdaki tutsun diye yükseğe atarken sağımızdakinin attığı anahtarı yakaladık.

manzarayı gözünüzün önüne getirin. durumu algılamamız epey vakit aldı. bir ritm tuturmanın, ortak bir bilinç yakalamanın ne kadar zor olduğunu gördük. birbirimizi duymayı ve görmeyi öğrenmemiz, grup içinde bir kişi bile kendine atılan anahtarı düşürse durup beklemek gerektiğini idrak etmemiz yarım saati buldu. ritmi kaybetmemek için sadece kendi anahtarlarımızı değil, birbirimizi de kollamamız gerekiyordu. belki ali hoca en başından uyardığı için tepkilerimize daha çok dikkat ettik. “anahtarı düzgün atsana!”, “hata hep sende” gibi suçlamalar, yanımızdakine yardım olsun diye geliştirdiğimiz işe yaramaz taktikler, can acıtmamak için kendini feda etmeler… grup içinde neye benzediğinizi görmek istiyorsanız mükemmel bir çalışma!

akşamın sonunda, herkesin dönüp kendi içinde bir çok şeyi düşündüğünü tahmin edebiliyorum. bu çalışmanın kaçınılmaz bir sonucu olsa gerek. birbirimizi görmenin ve duymanın, birlikte hareket etmenin, yer ve zaman değişse bile içinde bulunduğumuz çevreyle uyum içinde olmanın incelikleri hakkında öğrenmemiz gereken çok şey var.

bana öyle geliyor ki daha mutlu olabilmek için kendi isteklerimiz kadar, kolektif bilinci de anlamak ve ona özen göstermek gerekiyor. eski yılın bu son gününde, yeni yılla ilgili en büyük dileğim bu…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir