kiva: itinayla mikrokredi verilir!

Kategoriler mutluluk, para para para

pakistanlı ekonomi profesörü muhammed yunus’un fikir babalığını yaptığı mikrokredi, basitçe, açlık sınırında yaşayan insanlara küçük çaplı ticari projeleri için küçük meblağların ödünç verilmesi şeklinde özetlenebilir. yani, ganalı bir kadın düşünelim, 6 çocuğu var, kocası evi terk etmiş ve hiçbir sosyal güvencesi yok. hah, işte bu kadın “ben bizim köyde sepet yapıp, sepete ihtiyacı olan yan köye satsam valla da billa da paramı kazanırım arkadaş” diyorsa ve sepet business’ı için ihtiyacı olan 500 doları bir şekilde bulabiliyorsa, muhammed amca kanıtlamış ki bu kadın o işi kuruyor, sepetlerini örüyor, kısa sürede kendisine ödünç verilen parayı da çıkartıp iade ediyor.

kiva bu mantıkla çalışan, iyi niyete dayalı bir organizasyon. dünyanın en fakir bölgelerinden, iş kurmak veya işini geliştirmek için paraya ihtiyacı olanları, kredi vermek isteyenlerle buluşturuyor. mikrokredi almak için başvuranlar güzelce tanıtılıyor, işlerinden bahsediliyor, parayı neye harcayacakları anlatılıyor. kimi tarlasına ekeceği tohum için para bekliyor, kimi bakkal dükkanı açmak istiyor, kimi ayakkabıcı dükkanı için deri alabilmek derdinde… gereken kredi miktarı da değişebiliyor. 250 dolar bekleyen de var, 2000 dolar bekleyen de. peki kiva ne yapıyor, onlar adına parayı küçük parçalar halinde topluyor. senden 25 dolar, benden 50 dolar derken bir bakmışsın para toplanmış! hoop, krediyi bekleyen girişimciye teslim ediliyor. mutlu girişimci parayı kullanıyor ve kullandığı parayla para kazanmaya başladığı anda aldığı krediyi geri ödemeye başlıyor. tabi küçük küçük. diyelim ki bakkal dükkanı o ay 200 dolar kâr etti, kendi masraflarını düşüp kalan parayı kiva’ya gönderiyor. kiva da o parayı bu arkadaşa kredi veren kişiler arasında, kredi verdikleri orana göre bölüştürüyor. böyle böyle genelde 6-7 ay içinde paranızı geri alıyorsunuz. sonrası daha da güzel, çünkü aynı parayı bu kez bir başka işe ödünç verebilirsiniz!

kiva’yı 2 yıl önce keşfettim. paypal üzerinden aktardığım 100 doları kiva’da döndür döndür harcıyorum. kredi verdiğim 4 iş çoktan kuruldu, param bana geri ödendi, tıkır tıkır işliyor. sadece 100 dolarla, hiç tanımadığım birileri, dünyanın başka bir yerinde doğmuş olmaktan ötürü yaşadıkları şanssızlığı şansa çevirdi. mikrokrediyi eleştirenler, kapitalizmin oyunu diyenler varmış, ne gam! kendileri asla sıcak yemeksiz, sıcak döşeksiz kalmamışlar belli ki. bu arkadaşlar bütün dünyayı kurtaracak o çok özel politikaları geliştirinceye kadar, bizler gönül rahatlığıyla birbirimize destek olabilir, güven duyabilir ve gerçek çözümler üretebiliriz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir