kış kapsülünden haberler

Kategoriler simple living, style

sevgili kapsül dostları,

istanbul’da uzun ve güzel bir sonbahar yaşadık. açık mavi kotumu, ceketlerimi ve renkli ince mantolarımı bol bol giyebildim. mutluyum. bundan sonrası gardırobun ağır işçilerine, yün komasına sokan, menopoz ateşi yakan parçalarına emanet.

kış kapsülümden çok memnunum. fakat temmuz ayından beri hayatıma yeniden girip baş köşeye oturan tango (hem dersler hem de milonga’lar-tango geceleri) sebebiyle normalde ihtiyaç duymayacağım ihtiyaçlar gündeme geliyor. temmuz’dan bu yana, kapsüle dahil etmediğim -çünkü gündelik hayatta, ne iş ne de sosyalleşme amaçlı giymediğim- sadece tangoya özel bir gardırop oluştu:

* 1 adet diz boyu ince siyah etek (ada’dan getirdiğim parçalardan. 2003’te taaa tangoya ilk başladığımda paris’te h&m’den aldığım tırtoş etek, 14 yıl sonra hala taş gibi a dostlar!)

* 1 adet siyah beyaz puantiyeli bol pantolon (bunu yeni aldım)

* 1 adet siyah kot pantolon (yaz kapsülümdeki standart siyah kot. bu yıl kışın da hizmet veriyor)

* 1 adet ince askılı siyah ipek bluz (2 sene önce abd’den ikinci el almıştım, bahsetmişimdir. amacına nihayet ulaştı denebilir)

* 2 adet kolsuz siyah bluz (biri eski, biri yeni)

bu parçalara ek olarak her düğüne giydiğim asimetrik omuzlu siyah elbisemi ara sıra ultra şık bir opsiyon olarak göreve çağırdığım oluyor. ama totalde sadece 2 yeni parçayla (bir bluz ve bir pantolon) dans alemlerinde günü kurtarıyorum.

başka hobilerin farklı gereklilikleri olabilir. tangonun adabı nispeten şık ve derli toplu olmak, ve siyah giymek. yani kapılarda böyle bir kural yazmıyor tabi ki, ama açık renkler bu dansın ruhuna uymuyor. beyazlar, kremler, pembeler filan gerçekten bir tuhaf duruyor. oysa ben normal hayatta, hele de üst olarak nadiren siyah giyerim. nedense siyahın bana fazla siyah geldiğinden şüpheleniyorum. ama tangoya gelince iş değişiyormuş. hiç meraklısı olmamama rağmen hayatımda ilk defa siyahın hakkını bu kadar verir oldum.

aynı kapsamda ancak bu sefer kapsüle de eklenecek şekilde bir parça daha aldım: geniş kesimli ve ince çizgili bir adet lacivert pantolon. zira pantolonlarım hep dar. özellikle derslerde hareket özgürlüğü sağlayan bir pantolon ihtiyacının epeydir farkındaydım. ama doğru pantolona geçen hafta rastladım. normalde hiç giymeyeceğim kadar bol kesimli bir pantolonu bu derece beğenmek beni şaşırttı. sanırım lacivert olduğu için bu parçayı sadece tangoyla sınırlamaya gönlüm razı olmadı. siyahla tango amaçlı da olsa kurduğum bu içli dışlı münasebetlerin üstüne bir de bol pantolon sevdası! bakalım daha neler göreceğiz.

bu gardırop güncellemesinin asıl amacını anladınız: hayatımıza giren yeni ilgi ve uğraşların bazıları kaçınılmaz olarak gardıropsal ihtiyaçlar yaratabiliyor. ama bu ihtiyaçları karşılamak sandığımız kadar masraflı olmak zorunda değil. en azından dalgıçlık kursuna veya kayağa yazılmadıysak, elimizdekilere daha yakında bakarak devreye sokabileceğimiz parçalar mutlaka olacaktır. bunlara ilaveten 2-3 yenilikle mini bir hobi kapsülüne ulaşabiliriz. tango örneğinde gördüğümüz gibi, 3 alt, 3 üst ve 1 de elbise, kompakt bir dans kapsülü için yeterli. yine tango özelinde konuşursak bu alanda mini kapsül oluşturmak çoğu kadına benim için olduğundan daha kolay gelecektir, çünkü siyah genelde daha fazla giyilen/sevilen bir renk.

hazır yazıyorken ayakkabı departmanında da bir update’im olacak: patatese dönen converse’lerimin yerine aradığım rahat beyaz spor ayakkabıyı ecco’da buldum. bağcıklı ve son derece sade bir model. hatta 1 aydır giyiyorum ve kısmen eskittim bile. bu konuda bana tavsiye veren, alternatif öneren herkese çok teşekkürler! hepsini denedim ama cırt-cırt konseptini sanırım benimseyemedim. sonuç bu oldu.

hepimize az alışverişli bol deneyimli bir kış dilerim!

kış kapsülünden haberler” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir