kadın kadına

Kategoriler ontolojik

son birkaç gündür, bir iş için özlü söz aramaktan bitap düştüm. müşterimin talep ettiği çok fazla şey var: en az 8-10 tane olacak, bir kadın tarafından söylenmiş olacak, bu kadınlar herkesin tanıdığı bildiği kadınlar olacak, sözler kadınların güçlenmesi hakkında olacak, gaz verecek, kısa ve öz olacak ve hepsi birbirine bağlanarak adeta bir hikaye anlatacak. welcome to my life.

neyse, seçkimi yaptım yolladım. ama bu süreçte elemek zorunda kaldığım birçok çarpıcı demeçle karşılaştım tabi. son dönemde hep alıntılardan gidiyorum, bunları da buraya not alayım dedim. belki sizin de zihninizde / kalbinizde bir ışık yakar.

”Never limit yourself because of others’ limited imagination; never limit others because of your own limited imagination.”

Mae Jemison 

”Sit down and ask yourself, ‘What is the most important thing to me?’ What grosses me out the most? What makes me the most upset — is it healthcare? Is it so many people being hungry in our culture? Is it sexual abuse? Mix that with doing something you love, something you could keep doing forever and ever. For me, it was ending violence against women, and I mixed it with music. And I’ve had a 25-year career. So that’s my advice: Find something you really care about and mix that with something you love doing.”

Kathleen Hanna 

“We are becoming the men we wanted to marry”

“I have yet to hear a man ask for advice on how to combine marriage and a career.”

“The truth will set you free, but first it will piss you off.”

“Any woman who chooses to behave like a full human being should be warned that the armies of the status quo will treat her as something of a dirty joke . . . She will need her sisterhood.”

Gloria Steinem

“Whatever you’re meant to do, do it now. The conditions are always impossible.”

“As you get older, you don’t get wiser. You get irritable.” 

“That is what learning is. You suddenly understand something you’ve understood all your life, but in a new way.” 

Doris Lessing 

“Some women choose to follow men, and some women choose to follow their dreams. If you’re wondering which way to go, remember that your career will never wake up and tell you that it doesn’t love you anymore.”

“When you make music or write or create, it’s really your job to have mind-blowing, irresponsible, condomless sex with whatever idea it is you’re writing about at the time.”

“If you dont have any shadows you’re not in the light.”

Lady Gaga

kadın kadına” için 8 yorum

 1. Benim aklima ilk Virginia Woolf gelir. Ne de olsa Amerik (kasitli yazdim) Kultur ve Edebiyatcilik.
  Ama quote gelmedi, cunku ezberlemedim 🙂
  Neticede woman empowerment ve Rite of the Womb.

  Madonna hakkinda arastirdin mi peki? :))

  1. ay hepsine baktım yaa, kadınlık kustum resmen!
   burdakilerin çoğu çok uzun kaçıyordu, bazıları da konu dışı zaten. hoşuma gittikleri için bi best of yaptım.
   seçilenleri görsen ağlarsın, kesip biçtik, kuş kadar kaldılar.

   şu rite of the womb için bana bi randevu ver gari =)

 2. didem madak’ı düşündüm. kadın ama savaşıp kazananlardan değil. hikayesi de buruk.

  “Hayatımla ve kadın oluşumla ilgili çözemediğim bazı meselelerim var. Bütün bunlar yokmuş gibi davranıp kitabi şiirler yazamam. Şiirlerim ütüsüz ve buruşuk gezdirdiğim ruhumun diyeti bence. Bu yüzden hepsi benden parçalarla dolu. Bu yüzden, biraz kadınsı, durup dururken bağıran şiirler.”

  “Niçin şiir yazmaya başladığımı düşündüğümde şunu fark ettim: O dönem şiir bana, herkesten ve her şeyden çok özgürlük vaat ediyordu. Yaşlanmak da benim için bir özgürlük vaadi aslında. Bu yüzden eteklerinin ucundan sarkan paçalı donlarına aldırmadan, örtmeden, gizlemeden dolmuşa binmeye çalışan, önüne gelen erkeğe yardım etmesi için elini uzatan yaşlı teyzelerin durumu bana çok büyüleyici gelmiştir hep. Yaşlı bir kadın hayatının bir dönemini kadın olarak geçirmiştir, ama artık tam bir kadın değildir. Yani bir kadın gibi kendini gizlemek, korumak zorunluluğu yoktur. Yaşlandığım vakit, şiirimin değişebileceğini düşünüyorum.”

  1. ebru’cum, şairin bahsettiği yaşlı teyze formatı bana daha ziyade acıklı, bazen de itici gelmiştir. ama yaşlanınca neye dönüşeceğimizi kim bilebilir tabi? belki o koyvermişlik bize de konforlu görünür.

   bana büyümenin ve yaşlanmanın özgürleştiren tarafı kendiyle daha barışık olmak ve başkalarının ne dediğini daha az önemsemekmiş gibi geliyor. giyim kuşamında daha özensiz olmak veya sırf yaşlı diye herkesi emrine amade görmek kısmı, evet bizim toplumda çok sık karşılaştığımız bir şey, ama ben ilerde böyle olursam dönüp kendime 2 tokat atmak isterim doğrusu =)

 3. haklısın. özgürleşmek için yaşlanmayı beklemek pek fena hem de garantisi yok. zaten kendisi de yaşlanamadı. kadın oluşuyla ilgili durumu ise çözemediğini kabul ediyor. onun bir sloganı olsaydı herhalde ‘kaybetmek bizim işimiz’ olurdu. 🙂 ama seviyorum, içten buluyorum kendisini. o yüzden bahsettim.

 4. süper bir seçki olmuş Ege’cim, beni en çok etkileyeni Kathleen Hanna’nınki oldu, harika bir tavsiye vermiş kendisi, ilham verici..:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir