istanbul gece hayatı – part II

Kategoriler insanlar

dün gece uzun zamandır eğlenmediğim kadar eğlendim ve hatta gülmekten karnıma ağrılar girdi. her insanın bir benzerine sahip olması gereken 10 numara ilkokul arkadaşım sedat’la yıllar sonra yeniden buluştuk çünkü. kendisi geçmişte beni cazla tanıştırmış ve izmir’in 90’lı yıllardaki kabız kültür ortamında bile her haftasonu gidilecek bir aktivite bulmayı başarmıştı. ancak büyük şeher (istanbul) bizi birbirimizden kopardı. aynı yalan camianın (reklam) insanları olmakla birlikte pek az karşılaşır olduk. üzerimizdeki bu görüşememe lanetini kırmak adına dün buluşmayı başardık. zaten saat olmuş 9 buçuk, önce yedik ve içtik ardından da eğlenceyi bir doz artırmak hevesiyle babylon’a gittik.

valla biz çok eğlendik ama babylon hiç eğlenmedi. burhan öçal ve zenci dadaşları vardı, caz festivali kapsamında. yapılan müziğin de klasik anlamda cazla alakası yoktu elbette. soul, funk, oryantal, ortaya karışık kıpır kıpır bi müzik. ancak izleyici kitlesi takım elbise kitlesiydi. bütün gece put gibi dikildiler. bu büyük ustalara duydukları çığrından çıkmış saygı, bu pek saygıdeğer müziğin icrası sırasında götlerini sallamak gibi bir terbiyesizlik, bir saygısızlık yapmalarına engeldi çünkü! velhasıl tıklım tıklım dolu babylon’da danseden sadece 2 kişi vardı, sedat’la ben. 2 metre ötemizde dünyanın en oynak müziği yapılıyorken haliyle ritme icabet ettik ama heyhat, müziğe tapanlar bize önce kınayan bakışlar fırlattılar, sonra da en az 10 kere “biraz sessiz olur musunuz, birah rahat durur musunuz, biraz saygılı olur musunuz” falan dediler ki, oha. ömrümde ilk kez başıma geliyor. bir konserde eğlendiğim için azarlanmak! gerçi tahmin edersiniz ki hiç tınmadık. ama bu sabah konuyu masaya yatırmak farz oldu benim için.

işte istanbul gece hayatı hakkında bir başka gerçek: festival seyircisi/dinleyicisi maldır. onlar ki hâlkın akın ettiği sıradan kültür event’lerine gönül indirmezler, ennn kaliteli organizasyonu beklerler. onlar ki festivale en ütülü takımlarını, en bi siyah elbiselerini giyerler, san’ata duydukları sonsuz saygıdan tabi. onlar ki müziği bir trans, bir hayranlık ve tapınma aracı olarak görürler, bir neşe, eğlence ve mutluluk vesilesi olarak değil. onlar ki huşu bulduklarına kendilerini inandırdıkları bu konserin ertesi günü, ofis ortamında dün gece ne kadar özel bir müzikal paylaşım yaşadıklarını ballandırarak anlatırlar sidik yarıştırdıkları ofis arkadaşlarına. onlar ki en hisli duyguların insanlarıdır, her yabancı müzisyene yaltaklanan hayranlıkları ve ülkemizin müzik dinleyicisinin kalitesini kanıtlamaya baş koymuş durgunluklarıyla, aşağılık komplekslerini bertaraf etmeye çalışırlar. sırf sizi rahatsız etmek için caz festivalindeki her konsere gidesim var ama bana da yazık.

bunların bir diğer türü de sinema festivallerinin takipçileri. şimdi bunlar moda ya, onlar da illa gidecek, bi endamını gösterecek. beni sanattan soğutan, istanbul’un renklerini kurutan sizlersiniz, bravo. madalyalarınızı hazırladım, istiklal marşı eşliğinde takdim edicem.

istanbul gece hayatı – part II” için 6 yorum

 1. "bu büyük ustalara duydukları çığrından çıkmış saygı, bu pek saygıdeğer müziğin icrası sırasında götlerini sallamak gibi bir terbiyesizlik, bir saygısızlık yapmalarına engeldi çünkü! "

  ahahahah öldürdün beni Ege. ilahi :)))))

  seni kınıyorum. Sanat değil bi kere, San'at o!!!
  San'at kutsaldır. şimdi ben bokumdan heykel yapmaya gidiyorum, rica ediyorum san'at ı ve san'at severleri incitici sözlerinle yaralama artık! biz imkan olsa san'at için götümüzü bile kesip atarız. (çirkin ya göt o bakımdan)

 2. üstadım merope san'atı bok, göt gibi iğreti laflarınızla kirletmeyiniz lütfen. bedbaht gözlerim yeterince rahatsız oldu yukarıdaki ciddiyetsiz yazıyı okuyunca.

  bana bak ege, öyle babylonlarda göt salladım fln yazmışsın, ben gelir o babylon'un asma katını sallarım! bi de utanmadan burhan fln diyosun, hasetten kavruldum burda! :))

 3. kızlar gelseniz de beraber sallasak o babylon'u hakkaten. "izmir style" eğlenmek nasıl oluyormuş görsünler de yaşamayı öğrensinler biraz :))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir