istanbul gece hayatı – part I

Kategoriler insanlar

post’umuzun konusu, yıllardır dım-tıs dım-tıs’larıyla boğaz’ı inleten mekanların başında gelen sortie. evet dostlar, sormayın neden, bir şekilde geçtiğimiz cumartesi gecesi yolum buraya düştü. tadından yenmez gözlemlerimi acilen aktarma ihtiyacı hissettim.

bi kere herkes şımşıkır giyinip gelmiş, saçlar başlar yapılmış, very polished indeed. ama böyle bi mutsuzluk mu desem, kırgınlık mı desem… sanki kimse eğlenmiyor. hatta millet birbirini süzmekten yiyemiyor içemiyor. bi de şu var tabi, istanbul’un en güzel manzarasına karşı kurulmuş bir mekan ama herkes kıçını denize dönmüş öyle oturuyor arkadaş. niye gelmişler anlamadım. madem manzaranın önemi yok sortie ümraniye, sortie küçük armutlu, sortie beylikdüzü şubeleri filan da açılsın. mekan sahipleri bunca kira ödemesin de mi ama!

müdavim profilini de yazmak istiyorum ama error veriyorum. orda da verdim nitekim. bir kesim var ki bildiğin çoluk-çocuk. babasının kurulu işini devralmış genç girişimci pozları, suratlardaki çocuksu kasıntılığa takılınca komik oluyor. bir kısım 50 yaş üstü, kendi-sosyal-statümüzdeki-insanlarla-eğlenelim-bebeğim style. yaşın da etkisiyle bunların social inhibition‘ları daha az, dolayısıyla daha çok eğleniyorlar. bir de tabi sınıf atladığına kendini inandırmak için gelen güruh mevcut ki onların hali en acıklısı. son modalar ama bi emanet durmuşlar, olmamışlar. en hüzünlü topluluğu bunlar oluşturuyor.

neyse, saatler ve alkol ilerleyinceye kadar genel görünüm budur: sıkıntı ve eğlenmeme inadı. bu arada tabi deniz trafiği de yoğun. lüksten yıkılan yatlar yanaştı da yanaştı sortie kıyılarına. geceyarısına kadar müzikler de daha bi classy gitti. ama 12 dedin mi sortie bildiğin balkabağına dönüştü, yazlık diskoların baştacı ettiği en korkunç türkçe pop parçaları bünyeleri parçalamaya başladı. alkolün de etkisiyle, daha 2 saat önce birer leydi gibi süzülen hanım kızlarımızın içindeki demet akalın ortaya fırladı.

bu tip yerlere gidince bir kez daha görüyoruz ki para pul boş. hayatın anlamını en nihayetinde bir hande yener parçasında bulmaya hazır yeni-zengin türkler için sortie’nin manzarası bahane, label‘ı şahane.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir