her genç kızın rüyası…

Kategoriler ontolojik

zetina dikiş makinası elbette!

bu öğlen farklı bir yerde yiyelim diye eminönü’ne gittik. mısır çarşısı, lokumlar, baharatlar, çakma kot ve gözlükler ve bağrınmaktan yırtılan esnaf derken, dönüşte alt geçitte mini dikiş makinası satan bir adama rastladık. alet hakkaten miniydi, tel zımba modeli bi şey. durup detaylı inceleyecek vakit yoktu ama songül’le dikiş makinası fantezimize link atmaya yetti bu ufak karşılaşma. tanıştığımızdan beri içimizi pırpırcıklandıran bir dikiş muhabbetimiz var ki evlere şenlik! hani en hamarat ev kızlarının yüreği bizimki kadar derin bir dikiş sevgisiyle atmıyordur. lakin ortada aksiyon yok. 10’lu yaşlarda annelerimizden kapmışız bir şeyler, sonrasında üniversite ve iş hayhuyunda kaynamış, dikiş dikememek içimizde ukde kalmış. şimdi millet plazma tv, wii filan almak derdindeyken biz dikiş makinası bakıyoruz. ama kaç kişi anladı bu sevdamızdan, kaç kişi tuttu elimizden, kaç kişi ağız burun bükmeden empati kurdu bizimle… bir türk sanatçısının da yıllar önce belirttiği gibi, ağlıyorum kahrımdan. oysa, ne var yani, on parmağımızda on marifet.

post’umuzu bazı ilgi alanı ve tercihlerin diğerlerinden daha matah veya daha havalı görünmesi sorunsalıyla bitirmeye yaklaşalım. evet nedir bu şuursuzluk? reiki yapmak in, zurna çalmak out. çimen suyu içmek in, kokoreç yemek out. tonlarca para verip milyonlarcasından birini almak in, kendi kendine orijinal bir şey dikmek out. genel algı bu yönde. gündüz vassaf “yüzyıllar önce atına nal çakan adamdan daha beceriksiz, daha cahiliz” der – sanırım cennetin dibi‘nde. bugün küçük bir robinsonculuk deneyi yapılsa, bırak kulübe falan dikmeyi, inek sağmak dert olur.

haydi sarıkız’la öpüşüp barışalım demiyorum – isteyen varsa buyursun tabi – ama hatırlıyor musunuz bilmiyorum, eller çeşitli düğmelere basmaktan, klavyede sağ-sol yapmaktan, onu alıp bunu vermekten, şunu tutup bunu bırakmaktan çok daha fazlasına yarar.

praying-hands

 ellerle ilgili unutulmaz bir hikaye için ekmek kırıntılarını takip edin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir