mutluluk anketi

Kategoriler ontolojik

bir yerlerde okudum, tabi bilimselliği tartışılır. yapılan bir mutluluk anketi göstermiş ki en mutludan en mutsuza insan kategorileri şöyleymiş:

1* evli erkekler
2* bekar kadınlar
3* bekar erkekler
4* evli kadınlar

çok güldüm çok! en mutlu ve en mutsuz kategorinin birlikte yaşayan insanlar olması ironik bir durum. galiba kadınlar kendini silmeye meyilli oluyor ilişkilerde. kadın silindikçe adam daha da koyulaşıyor, böyle bir upper case‘lik, bir bold‘luk, bir underlined‘lık 🙂 bir elim yağda bir elim balda, yediğim önümde yemediğim arkamda durumları. karısıyla/kocasıyla mutlu mesut yaşayanlara hiç sözüm yok elbette. yine de daha özgür topraklarda ilişki yaşayan ama bekar kalmayı tercih eden pek çok insan var. sevgili olan ama evlerini birleştirmeyen. çok seven ama imza atmayan. kalbini sonuna dek açan ama sahiplen(il)mek istemeyen.

aşkın sadece tek bir geçerli tezahürü olabileceğini iddia etmek aşka hakaret etmek olur herhalde!

mutluluk anketi” için 3 yorum

  1. Birinci sıradaki erkek, ikinci sıradaki kadınla dördüncü sıradaki kadını (karısını) aldatıyor. İlk ikisinin mutluluğu da sonuncunun mutsuzluğu da bundandır şekerim… altında başka sebepler aramaya gerek yok. Üçüncü sıradan bön bakışlar atan bekar erkek için de yapılacak bir yorumum var, amma ve lakin burada yazılmaz, ayıp kaçar:)

    Tülin

  2. Ben kız öğrencilerime hep şunu telkin ederim sevgili Japon Kedi: Aşık olduğunuz adamla evlenmekte acele etmeyin! Aşk bitince elinizde kalan mutsuzluk ve umutsuzluk olabilir.

    Aşık olduğu adamla evlenip evliliğinde mutluluğu yakalamış tek yakınım/dostum hemcinsimin olmaması tesadüf olamaz zannımca. (Keza bir zamanlar körkütük aşık olduğum adamlarla evlenmemiş olduğuma da hiç pişman değilim. Kim ne derse desin, ben bunu bilir bunu söylerim: Aş(ı)kın gözü kör oluyor gerçekten, aşk bitti mi açılıyor aşığın gözüne inen perde;))

    Bu araştırma bu noktayı da gözetseydi keşke. Yani mutsuz evli kadınların kaçı aşk evliliği yapmış kaçı mantık evliliği acaba???

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir