eyvah merkür geriliyor!

Kategoriler info

its-not-me-mercury-is-in-retrograde-right-now-b98b6

astrolojiyle ilgilenenler bilir, bu nalet gezegen üç aylarda bir kıçın kıçın gider. zaten düz gitse bile anksiyeteye meyilli ikizler ve başak burçlarına daha fazla hoppidiklik veren huzursuz merkür, mitolojinin mesajcısı, içine duygu karışmamış saf düşüncenin, iletişim, yayıncılık ve taşımacılığın piridir. ama bir de geri gitmeyegörsün, bilgisayar bozulur, cep telefonu komaya girer, toplantılar iptal olur, uçak rötar yapar, kargo gelmek bilmez, kayıplar, aksaklıklar, gecikmeler derken, hayatın data merkezli akışı komple felce uğrar. şimdi böyle yazınca hepsi birden ve aynı anda olacak sanmayın tabi. ama 20 ağustos’tan beri yukardaki talihsizliklerden biriyle bile cebelleşmek durumunda kalmadıysanız çok şanslısınız demektir.

şimdi gelelim genelde 3 hafta süren bu bahtsız dönemlerle ilgili alabileceğimiz önlemlere…

1- yeni bir şey almayın desem çok paranoyakça kaçacak biliyorum ama bari asla ve kat’a yeni elektronik eşya almayın. %90 sorun yaşarsınız çünkü. ya 40’ı çıkmadan bozulur/sorun çıkartır, ya da çok daha iyisini/uygununu kıl payıyla kaçırdığınızı farkedersiniz sonradan.
2- yeni bir işe başlamayın. bu dönemde gelen iş teklifini kabul ederseniz daha imzanız kurumadan, iş hakkında önceden farketmediğiniz veya size söylenmeyen detaylarla yüzleşir pişman olursunuz.
3- büyük kararlar vermeyin: bir ortaklığı bozmak, bir işi bırakmak, bir ilişkiyi sonlandırmak vs gibi. aradan zaman geçtikten sonra pişman olma ihtimaliniz yüksek.
4- mümkünse seyahat planlarınızı bu dönemde yapmayın, biletlerinizi bu dönemde almayın. eğer almak zorunda kalırsanız döne döne kontrol edin tarihini, saatini. çünkü genelde bu dönemde yapılan planların üstünden bir daha geçmek, o sırada gözardı edilen şeyleri sonradan düzeltmek gerekir.

peki ama 3 koca hafta -ki başlamasından önce ve sonraki birer haftayı da önlem olsun diye eklersek 5 manyak hafta ediyor- nasıl yaşayacağız diyenlere nane ferahlığında akıllar veriyorum hemen:

1- bahar temizliği yapmak için senenin en güzide zamanlarıdır bunlar. dolaplarınızı ortaya saçıp her şeyciklerinizi elden geçirebilirsiniz. ya da biriktirdiğiniz işlere el atabilir, mesela portfolyonuzu veya cv’nizi düzenleyebilirsiniz.
2- aynı şey hayatınızla ilgili olarak da geçerli. tamam, adım atmak yok, ama oturup neyi atıp neyi tutmak gerektiğine dair düşünmek için ideal dönemdir merkür gerilemesi.
3- daha önceden başlamış ama yarım kalmış işleriniz varsa işte size onları bitirmek için süper fırsat! yarım bıraktığınız örgü hırkadan tutun da bir türlü cevap yazamadığınız email’lere kadar hayatınızda yarım kalmış ne varsa bu dönemde onlar için kolları sıvayın.
4- işle ilgili kural dışı durum: bu dönemde daha önceden teklif aldığınız ama reddettiğiniz bir işten yeniden teklif alırsanız atlayın! merkür gerilemesi tam da müzakereleri eskiden başlamış anlaşmaların yeniden önümüze sunulmasıyla ve şans getirmesiyle nam salmıştır.
5- ilginç bir şekilde bin yıldır haber almadığınız eski dostlar telefon eder, fatura kuyruğunda ilkokul 2’deki platonik aşkınızla burun buruna geliverirsiniz, deli danalar gibi arayıp bulamadığınız o mühim dosya aniden karşınızda bitiverir merkür gerilerken, şaşırmayın. eh bunlar da merkür’ün güzel tarafları işte 🙂

şu an içinde bulunduğumuz merkür gerilemesi 12 eylül’de sona eriyor. bir sonraki sinir harbi 10 aralık-30 aralık arasında. o tarihlere dek serin kalınız!

eyvah merkür geriliyor!” için 4 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir