eylem yapmak vs eyleme geçmek

Kategoriler ontolojik

taksim meydanı ve istiklal caddesinde eylemsiz, gösterisiz, protestosuz gün geçmiyor. birileri sürekli bir şeylerden şikayetçi, bir şeylerden mustarip, bir şeylerden dolayı çok kızgın. içinize atın demiyorum ama orda bağırıp çağırınca ne oluyor, ben pek net göremiyorum. herkes aynı sloganı atıp yürüyünce o slogan daha gerçek ya da daha doğru olmuyor. istiklal’de stand kurup katledilen kedi ve köpekler için imza toplayan sevgili insanlar, what’s wrong with you! hayvan dostlarımızı ben de seviyorum. bence de öldürülmesinler. ama benim kıytırık imzacığımın bu konuda çığır açacağına dair şüpheliyim, kusura bakmayın. hayır acaba meclis’te bizim bilmediğimiz bi imza talep komisyonu mu var? lamba cini style.

– şikayetin ne?
– hayvanlar öldürülmesin.
– oldu. 5000 imza topla gel.

imzaları topladık götürdük diyelim, sonra noolcak? bu imza işleri, bu mail’i 20 arkadaşına göndermezsen sıçtın temalı spam‘lar gibi geliyor bana biraz. duyarlı olmak iyi hoş ama çözüm üretmekle aynı şey demek değil. bu bakımdan sivil toplumun yaygaracı şov toplumu olarak algılanması çok kötü. biz sizin bir şeylerden şikayetiniz olduğunu gördüğümüzde bir şey değişmeyecek. ama siz kendi şikayetiniz için yürümekten ve imza toplamaktan gayrı bir icraatı da hayata geçirebilirseniz belki bir şeyler değişebilir. çünkü birlik olmanın anlamı birlikte yürümek değil bence. birbirimizi hiç tanımasak da olur. aynı amaçla 2 taşı üst üste koyabiliyorsak, aynı hevesle minicik bir fark yaratabiliyorsak birlikteyiz demektir.

eylem yapmak vs eyleme geçmek” için 3 yorum

  1. bir de o imza işnde şöyle bi saçmalık var, ben istesem 30 kişinin yerine paraf atarım ne olacak ki.. resmi evrak olmuyor sonuçta.

    Ama yürümekten gayrı ne çözüm olabilir ki? Yürüyerek medyada farkındalık yaratabiliyoruz, insanlar haberdar oluyor vs..

    yaratıcı fikirler bulup küçük çabalarla büyük farklar yaratmak herkesin harcı degil ege hanım 🙂

  2. sen yürü canım meröp'üm, herkes yürüsün. yürümeye karşı değilim. "sadece yürümeye" karşıyım. hatta ona da karşı değilim, ama etkili bulmuyorum. medyada farkındalık yaratmak demişsin, çok doğru. ama medya bana o kadar yalan ve kirli geliyor ki, farketmiş farketmemiş neye yarar diyorum kendi kendime. davalarımız medyadan uzak, kalplere yakın olsun.

  3. eh, herkes yürüyünce de senin dedigin gibi, hepsi birden boşa gidiyor…yani yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal hesabı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir