en güzel 5 fiona apple şarkısı

Kategoriler Genel

bugün cumartesi, hafif şeylerden bahsedesim var. benim için şairlikte walt whitman’dan, yazarlıkta iris murdoch’tan geri kalmayan zarif ve naif ama bir yandan da çelik gibi güçlü my dear fiona apple’dan bahsedesim var. ‘work work work work work’ün şarkı sözü olarak son derece geçerli ve yeterli kabul edildiği şu zamanlarda, fiona’cım, müzik endüstrisinde minimum 120 IQ ve yine son derece gelişmiş bir EQ gerektiren nadir isimlerden biri bana göre. acıyı, hüznü, aşkı, umudu ve varoluşun türlü türlü hallerini 5 dakkalık parçalarda onun kadar derinden masaya yatırabilen çok fazla isim gelmiyor aklıma. ama benim müzik bilgim sınırlıdır, siz biliyorsanız tavsiyelerinizi beklerim.

gelelim 5 şarkılık the seçkimize:

extraordinary machine: hayat felsefem bir şarkı olsaydı bu olurdu. fiona’cım diyor ki ‘hayat hayat, sen bana bok gibi de davransan ben ondan güzel bir şeyler çıkartmayı başarırım, bring it on.’ canımsın sen benim.

waltz (better than fine): modern zaman kaygılarımıza kapak olan bir fiona güzellemesi. fomo’yu 10 yıl önceden sezmiş, cevabı yapıştırmış kadın. ‘no, I don’t believe in the wasting of time’. ben de artık inanmıyorum bacım.

why try to change me now: cy coleman’ın şarkısı ama fiona yorumu frank sinatra’nınkine net basar. zaten sanki bu sözler fiona apple için yazılmış, o kadar cuk. hem melankolik hem huzurlu. yağmurlu günlerimin vazgeçilmez parçalarından.

the first taste: klibine de hastayım. gerçi klipte fiona da hasta gibi. anoreksianın pençesindeki zamanları sanırım. aşkın başlangıcını, flörtün sınırlara dayanma noktasını bu şarkıdan daha iyi anlatan, bırakın şarkıyı, roman bilmiyorum ben.

slow like honey: erotizmin fiona yorumu. ‘kanına karışırım, kendine gelemezsin’ uyarısı. insana kadın olduğu için şanslı hissettiriyor. ses, iniş ve çıkışlar, piyano… hepsi bal gibi yavaş ve ağır. ruhu, dantel detaylarıyla ele geçiren karanlık ve nefis parçalardan.

dinleyiniz, dinletiniz.

en güzel 5 fiona apple şarkısı” için 4 yorum

    1. yaa bak aklıma gelmedi değil ama, inanır mısın ben o şarkıyı elvis costella’ya daha çok yakıştırıyorum. sanırım şu yüzden: reddettiğim bir akrep erkeği yollamıştı bana o şarkıyı ilk kez. bence akrep erkeğinin gizli milli marşı bu!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir