eğlenmek ne demek?

Kategoriler mutluluk

bence epey muğlak bir şey eğlenmek. bir o kadar da sübjektif. biri için eğlenceli olan diğeri için olmayabilir. önce eğlenmeyi tanımlamak lazım belki de. eğlenmek deyince benim aklıma böyle hakkaten kocaman kahkahalar atmak geliyor mesela. ya da sonucunu bilemediğim -ama merak ettiğim- bir oyuna dahil olmak, ki burada işin içine kazanma hırsı, zamana karşı yarışmak gibi şeyler de giriyor. drama derslerinde sevdiğim oyunlar, neşeli bir arkadaş grubuyla tabu oynamak ve takım sporları bu anlamda eğlenceli. komik bir şeyler izlemek eğlenceli. paris’teyken kasvet çöktükçe cem yılmaz izlerdik mesela, gülmek ne kelime, anırırdık. eğer havamdaysam komik bir şekilde dans edebilmek veya karaoke yapmak eğlenceli. yine dramada en büyük handikapım, komik bir durumu canlandırırken kendim çok eğlendiğim için canlandırmanın ortasında katıla katıla gülüp bütün kurguyu mahvetmek, bilseler benim için ne kadar eğlenceli! galiba bu arkadaşınız için eğlenmek=gülmek ve heyecan. ama önce gülmek.

öte yandan çok sevdiğim başka birçok şeyi yaparken asla eğlenmiyorum ama zaten amacım da bu değil sanırım. ne bileyim, kitap okumak, iyi bir dostla sohbet etmek, yemek yapmak… hepsine bayılıyorum ama eğlenceli oldukları için değil. bunlar direkt mutlu eden şeyler. eğlenceli şeyler daha çok anlık şeyler sanki. en büyük eğlenceleri de planlanmamış olmaları.

adrenalinin tavan yaptığı ancak fiziksel tehlike içermeyen durumlar eğlenceli. biraz arpası fazla gelmek, biraz asap bozukluğu da kimi zaman eğlenceyi tetikleyebiliyor. mutluluk için ise tam tersi şartlar söz konusu. biraz deniz, biraz uyku derken mfö’nün eğlenceyi tarif etmediğinden eminim. mutluluğun sabah kahvaltısıyla bir ilgisi var demiş ya şair, biraz kızarmış ekmek bir yudum çay, o an orada olmaktan keyif almak ve başka hiçbir yerde olmaya imrenmemek…

eğlence beyinde, mutluluk ruhta. ya da bana tam da böyle geliyor.

eğlenmek ne demek?” için 2 yorum

  1. Kardeşimin eğlence hakkındaki wise guy tribi, "ucuza eğlenmek diye bir şey yoktur, eğlence pahalı bir şey."

    Ben yazdıklarına son derece katılıyorum öte yandan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir