derin dondurucunun neşesi: balkabağı püresi

Kategoriler iştah açıcılar

sedat’la edirne yollarından selanik’e giderken ünal tesislerine ithafen “ünal’ın tostu, midenizin dostu” yazan tabelalar görmüş, gülmekten az kalsın işemiş ve hayat boyu şöyle bir tagline yazamamış olmanın haklı burukluğunu yaşamıştık. bu başlıkta ünal ruhunu bir nebze olsun yaşattığıma inanıyorum.

bolu dönüşü, yol kenarındaki köylülerden 1 çuval meşhur çaydurt patatesi ve bir de 10 kiloluk dev balkabağını ganimet olarak aldık. bunlara bir de 8 kilo kadar bilecik cevizi eklenince şu anda kilerimiz en bereketli günlerini yaşıyor olsa gerek.

el-kol kesmeden balkabağını kesebilmek başlı başına bir marangozluk yetisi gerektirdiğinden, tosunumuzu testereyle 8 muhteşem parçaya böldürdüm. köylü amcanın bile bu işi başarması bi 10 dakka sürdü. ben yapmaya kalksam kesin şu anda 3-5 parmağım eksikti. balkabağı alırken bölme işlemini satıcıya yaptırmak şart.

peki 10 kilo balkabağıyla ne yapıcam? öncelikle kendilerini yıkayıp 3’er 3’er fırınlayarak işe başladım – zira fırın tepsisine aynı anda ancak 3 tane sığdı. 200 derecede 40-45 dakika pişince çatal-batar hale geldiler. bütün evin misler gibi kokması da cabası.

fırın tepsisine pişirme kağıdı sermek iyi bir fikirmiş

fırından aldığım balkabaklarını soğumaya bıraktım. 1 saat kadar sonra kabuklarından kolayca kesip ayırdım ve iri küpler halinde doğradım (bu işi çiğken yapmak gibi düşünceleriniz varsa bkz. üçüncü paragraf). daha sonra fotoda eşkali görülen aletle püre haline getirdim. bu esnada biraz su eklemek işlemi kolaylaştırıyor. 

azar azar ekleyin, 6 dilim balkabağı tek seferde olmuyor, sabır şart…

geriye, püreyi buzdolabı poşetlerine paylaştırmak ve yassı hale getirerek buzluğa atmak kaldı. yassı format şart, çünkü 1- daha az yer kaplıyor   2- çözülmesi daha kolay oluyor.

buzdolabı poşeti: lazer epilasyondan sonraki en büyük icat

bu püreyle yapacağımız ilk tarif balkabaklı pay olacak. ama hemen olmayacak. örtmen hanım yorgun. hafta sonu geleceğine inandığı eşref saatini bekliyor.

derin dondurucunun neşesi: balkabağı püresi” için 5 yorum

  1. balkabağına bayılırım, çorbası nefis oluyor, tarçınlı- karanfilli halini kahve sosu olarak kullanıyorum, cheesecake üzerine de çok güzel gider:)

  2. 1/3 fincan balkabagi puresi, 1 fincan şeker, 1 1/4 fincan su, tarçın, karanfil, zencefil, vanilya, muskat (baharatlar 1er caykasigi civarı). Hepsini karışım biraz suyunu cekene kadar kaynatip puremsi bir karışım elde ediyoruz, sütlü kahveye 1-2 tatlı kaşığı ilave edip içiyoruz:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir