bir dizi tavsiyesi

Kategoriler info, ontolojik

şimdi, ama hemen şimdi not alın: big little lies

son dönemde izlediğim EN mükemmel dizi. bi kere kadro şahane: reese witherspoon, nicole kidman, shailene woodley, laura dern, zoë kravitz, alexander skarsgård ve daha kimler kimler. kaptırıp bir solukta izlemeniz için 1 hafta veriyorum. (zaten mini dizi, 8 bölüm) sonra spoiler olup yağasım var.

olaylar abd’nin batı kıyısındaki cicoş kasaba monterey’de geçiyor. sanırım oralardan bizzat geçmiş olmak da beni diziye daha ilk andan çekti. müthiş sahil şeridi, dalgalar, kumsallar, huzur… rüya gibi evler, godoş yaşamlar, bu küçük kasabada aynı yıl ilkokula başlayan tatlı çocuklar ve aileleri. özellikle de anneleri. her biri ayrı bir karakter, her biri başlı başına bir dünya. ilk bölümlerdeki önyargılarınız adım adım çökecek, karakterler hem derinleşecek hem netleşecek. finalde olanlar ise, anlatılmaz izlenir!

kadın-erkek ilişkilerine, evliliğe, sekse, sadakate, aldatmaya, ebeveynliğe, çocuklara, şiddete, kıskançlığa, dostluğa, dayanışmaya, iyilik ve kötülüğe dair bir başyapıt. bravo hbo. hastasınız.

sonradan gelen ek 1: soundtrack da muhteşem, kulak veriniz!

ek 2: madeline’in kızı rolündeki çocuğu bugün kapıma bıraksalar (çocuk sahibi olmayı hiç düşünmeyen bir insan olarak bile) üstüne atlarım. o ne tontişlik, o ne filozofluk. çocukta standartlarımı yükseltti bu velet. bundan daha az bilgesiyle muhatap olmak istemem şu hayatta.

bir dizi tavsiyesi” için 12 yorum

 1. dün bu yazıyı bissürü kişiye gönderdim.
  benden dizi tavsiyesi isteyen arkadaş-aile kişilerine. alın dedim, izlemedim ama bu hatun diyorsa, kaçırılmasın.
  ben de kaçırmam tabü.

  1. atilla dorsay gibi hissediyorum şu an kendimi, sağolasın bacım. sen izledikten sonra yine konuşalım 😉

 2. Merhaba Ege,
  sen tavsiye ettiğin için hemen izlemeye başladım 🙂 Bayıldım, teşekkür ederim
  sevgiler yelda

  1. teşekkürler yelda, beğenmene çok sevindim! bence her bölüm ayrı bir tartışma konusu. hele bittiğinde insan en karışık hisleri bir arada yaşıyor.

 3. Egecim izledim bitirdim. Final sahane gercekten. Kadinlar iste eften puften seyden dusman olup, sonra da….. daha fazla detay vermeyeyim. Dizinin muzigini gunde 3 kere dinler oldum.

  1. ah o final! kesinlikle aynı fikirdeyim.
   dizinin müziğini yapan abinin albümü bizim de fon müziğimiz oldu son dönemde. tam baharlık 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir