beyazız çok şükür

Kategoriler mutluluk

çünkü: haftaya pozitif duygularla başlamak.

geçenlerde louis ck’in şu videosunu yeniden izleyip yeniden güldüm. türk olduğuna hayıflanan çok insan biliyorum ve sorarım size ey beyaz türkler, ya zenci olsaydınız?! türkiye’de zenci-beyaz ayrımcılığına sebebiyet verecek kadar zenci olmaması sebebiyle, beyaz ırka mensup olmamızın ne kadar büyük bir nimet olduğunu idrak edemiyoruz bence. yaşadığımız toprakların geçmişinde sömürgecilik olmadığı için algımız temiz. (bu yazıdan sonra japonkedi ırkçı diye yorum bırakanlar olacak mı acaba yaa, çok merak ediyorum.)

ha tabi ki zencilik süper. buralara bir dahaki gelişlerimden birinde değişiklik olsun diye zenci gelmeyi çok isterim. hem muhtemelen o zamana bu ayrımcılık meseleleri daha bi hafiflemiş olur. düşünsenize, taş gibi vücut, at gibi dayanıklılık, genetik hediye inci gibi dişler, mükemmel ritm ve dans yeteneği ve süper bir ses tonu çoğu kez pakete dahil. tabi gelişiniz beyonce bile olsa, ömrünüzü fast food yiyip kanal değiştirmekle geçirirseniz yine obez olursunuz. neyse ki o konuda genetik bir ayrımcılık yok. hep eşitlik, tam eşitlik.

bazı allah vergisi özelliklerimiz sayesinde ne kadar şanslı olduğumuzu düşünelim ara sıra. hayat zaten yeterince zorluk barındırıyor. insanın sırf ten renginden dolayı daha fazla zorlukla cebelleşmek durumunda kalmasında iftihar edilecek bir taraf yok. insanlık insana benzeyip tüm renkleri kabulleninceye dek, hayat size kötü davranıyor diye isyan ettiğinizde hiçbir ortamda tehdit oluşturmayan özelliklerinize odaklanın: mesela orta boylu, ya da ne bileyim, normal yapılı. kızıl, esmer, kumral. ama neyse ki sonuçta beyaz!

beyazız çok şükür” için 10 yorum

 1. Bu sefer okur okumaz yorum yapmak yerine az dusundum.
  Beyaz veya kafkas irki olsak da, bizim de kendi icimizde ayrimciliklarimiz yuksek. Olaya enternasyonel bakarsak evet beyaziz ancak o siyahlar… Ah o siyahlar. Idris <3
  Benim babam siyahlardan nefret ederdi. Nato'da en buyuk gurur kaynagi aldigi unvan, ayricaliklar vs degil de, siyah dovmekti.
  O yuzden hep icimde kalmistir siyah bir sevgili ahahha
  Daha gecen gun dusundum yemin ederim, eksisozluke bile ilan vercektim tanismak icin.
  Idris'e gideyim Allahim lutfen olsun cünkü ahahaha
  Bir de erkek olmak cok istedim ben hep. Bu durumu napicaz?

  1. ayrımcılık konusunda ülkecek çok ileri bir noktada olduğumuzu inkar edemem J. yine de hepimizin beyaz olması çatısı altında birlik ve beraberliğe davet ediyorum vatandaşlarımızı. ama birleşemezsek de ayrılırız naapalım, zorla ülke olmaz! ne imparatorluklar bitmişken, bizim kuruluştan bu yana şunun şurasında kaç yıl geçmiş ki? yakından beceremiyorsak uzaktan severiz birbirimizi, vizeyle gider geliriz. belki o zaman kıymetli olur.

   ama siyah sevgili benim de içimde kalmış bir konu. idris canımız ciğerimiz. herrr mecrayı zorla bence. bir yerlerden illa ki çıkar!

   erkek olmayı istiyorsan yaz deftere. bi sonraki sefere olursun. ben istemezdim sanırım. zaten kadın bedeninde erkek kafasına sahip olduğumdan şüpheleniyorum. duygusallık ve sevgi pıtırcıklığı sıfırın altında. benden daha duyarlı nice adamlar tanıdım – kocam dahil.

   1. jardzy ile yazışmanızı okuduktan sonra eklemeden duramadım. benim ev erkeğine okutmuştum bir yazını. senin için ‘erkek üslubu var hafiften’ demişti. bence o erkek zannettiği üslup kadınlarda görmeye alışık olmadığı netlik. Bu ya senin profesyonel yazarlık deneyiminden geliyor ya da ruhundan : ))

    gelelim ırkçılığa.
    öyle de bir ırkçılık var ki.
    ben koyu esmerim ve çekmediğim çile kalmadı eğitim hayatımda. sonra aşk hayatından da çektim. bir sevgilim şöyle demişti; ‘aslında esmerler tarzım değildir, ama sen sanki beyaz gibi esmersin’
    kar beyazı anneannem bile esmer olduğumu kabullenemiyor.

    ayrıca dünya geneline bakarsak, doğduğumuz yüzyıl-coğrafya aslında kıyak. nelere denk gelebilirdik. tabi bana teselli gibi gelen bu dönem ve memleket gelecek nesillerin ‘ay allah korusun’ seviyesinde korkusu olabilir de.

    1. senin koca beni hemen çözmüş hemşirem =) yazarlıkla ilgisi yok, ruhum odun!
     esmerlik izmir’de (ege’de) zor. çünkü genel bir ırkçılık var, ne kadar beyaz o kadar mübahsın. neden böyle yaa, neden ırkçı bizim ailelerimiz? hani en medeni bizdik?!
     ama ben de genel olarak kıyak bir coğrafyada doğduğumuza inanıyorum. memleketin türlü türlü halleri sebebiyle o kadar fantastik durumlarla karşı karşıya kalıyoruz ki kimse düşünsel/davranışsal anlamda bizden daha fazla esneklik kazanamaz. (tabi doğduğu günden beri annesi-babası gibi düşünmeyi düşünmek zannedenlerimizi tenzih ediyorum!) farklı şeyler düşünmek ve yapmak için çok fazla alan/fırsat var aslında bu topraklarda. ya da en azından bana hep böyle geliyor.

 2. beyazız ama kar beyaz değiliz. bir kere avrupalı değiliz. hristiyan değiliz. erkek değiliz. aristokrat değiliz. zengin değiliz. yine de insanız. bir sokak hayvanı, kutup ayısı, çınar ağacı da olabilirdik. evet zenci olabilirdik. ‘zaten karanlıkta herkes biraz zencidir.’

  1. ebru’cum senin bahsettiğin kümeye kaç kişi düşüyordur bilemiyorum, epey daraltmışsın. ben şu kendi çapımızdaki halimizle teselli bulalım diye yazmıştım. yoksa elbette olmadıklarımızın kümesi illa ki daha geniş…

   1. ay ne bileyim 🙂 kızılderili damarıma bastın zar 🙂 teselli demişken en azından trump’ın yasaklı listesinde değiliz şimdilik 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir