batık maliyet, batık gelecek

Kategoriler info, ontolojik, para para para

aranızda iktisatçılar varsa konuya benden çok daha hakimdir, ama kabaca batık maliyet şöyle bi nane: diyelim ki bir işe 5 yıl gömdünüz. ama geldiğiniz noktada bu 5 yılın karşılığını alamadığınızı görüyorsunuz. zaten mutlu da değilsiniz. işte o aşamada o işi bırakıp başka bir işe geçerseniz, harcadığınız 5 yıl sizin için batık maliyet (ve elbette batık zaman.) o 5 yılı geri alamazsınız. değiştiremezsiniz. evet, geçmişte çok vakit harcadınız. ama geleceğe dair karar verirken sormanız gereken soru: bu iş gelecekte harcayacağım zamana da değecek mi? vereceğim emekten memnun kalacak mıyım? varacağım yeri tam bilemesem bile yolculuk tatmin edecek mi?

baydığı halde yarım bırakamadığımız kitaplar, sevmediğimiz halde eğitime devam ettiğimiz bölümler, bittiği halde bitirilemeyen ilişkiler, kabak tadı verdiği verdiği halde, madem bi kere başladık devam edelim dediğimiz her türlü iş, görev, sorumluluk batık maliyet kapsamına girer. konuya burdan bakınca, bu kavramı iktisatla sınırlamak insanlıktan hayati bir bilgi saklamak oluyor bence! bilelim ve kullanalım canlar. çünkü bir şeyleri bırakmakta sorun yaşıyorsak, geçmişte harcadığımız zamana takılmaktansa, gelecek zamanı uğrunda harcayabileceğimiz onlarca farklı seçeneği düşünmekte fayda var.

batık maliyet, batık gelecek” için 4 yorum

  1. Bir şeyi yaptığın vakitte ve onu yaparken kullandığın kaynaklarla yapabileceğin diğer alternatif şeylere de opportunity cost-fırsat maliyeti deniyor! 🙂 Batık maliyeti çok da şey etmeyip fırsat maliyetlerini gözeterek karar vermek lazım bazen;)

  2. zararın neresinden dönsen kardır dedikleri batık maliyetmiş zar. yalnız, dönmesi çoğu kişiye zor gelir. çünkü pilavdan dönenin kaşığı kırılır. yok, yok. ortada pilav yoksa, kaşığı ne yapacaksın?

    1. aynen o hesap ebru. ama öyle şıp diye dönebiliyor muyuz her zaman, tabi ki hayır! yine de sık sık kaşığa bakıp bunu niçin kullanıyodum ben yaa diye hatırlamakta fayda var bence 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir