bana ermeni diyemezsiniz!

Kategoriler insanlar

dün ajansta öyle bir olay yaşadık ki gülsek mi ağlasak mı bilemedik. anlatmazsam çatlarım ama bu abuk olayın başıma daha fazla bela açmasını istemediğim için isim vermeyeceğim, zaten önemli olan isimler değil tavırlar:

moda markalarından birinin yeni sezon kataloğunu kültürel açıdan çok zengin ve renkli bulduğumuz x ilinde çektik. içinde de hem ilin tarihi mekanlarını tanıttık, hem de x ili halkının ne kadar da hoşgörülü ve barışçıl olduğunu ballandırdık. iş bitti, baskıya girdi ve mağazalara dağıtıldı. ancak dün ne olsa beğenirsiniz? katalogda adı geçen bir aileden moda markasına telefonlar yağmaya başlamış. sebep? bu müstesna aileden ermeni asıllı diye bahsetmişiz, nasıl yaparmışız bunu, nasıl? kaynak gösterelimmiş, ispatlayalımmış! bu pek mühim aile böyle bir hakareti kabul edemezmiş, onlar ki osmanlı’ya 400 yıl boyunca kapıkulluğu yapmışlar. (açıklamaya gel! osmanlı’da kapıkulu zaten devşirmelerden seçilmiyor muydu a canım?)

neyse, metinleri kontrol ettim, hakkaten de yanlış yazmışım. kaynak taramasında bu aileye ait olduğu iddia edilen bina, bazı kaynaklarda ermeni başka bir aileye ait diye geçiyor. herhalde dalgınlıkla bu özbeöz türkbetürk aileyi ermeni diye yazdım. kara bahtım kör talihim… işin ironisi, sayemde bütün gün bu özbeöz türkbetürk ailenin yurdun dört köşesine yayılmış soysopperver üyeleri moda markasının genel müdürlüğüne telefon yağdırıp hakkaten de x ili kültürünün o öve öve bitiremediğimiz hoşgörüsüne ve barışçıllığına yakışır hakaretler saydırdılar. dillere destan bir aileymiş ne diyeyim, cahilliğime gelmiş. acep bu olayda emeği geçen metin yazarının dinsiz, müşteri temsilcisinin de yahudi olduğunu bilseler neler olurdu diye çok güldük kendi aramızda.

güldük gülmesine ama sinirlerimiz de epey gerildi. kendini sadrazamın sol taşağı olduğuna samimiyetle inandırmış olan bu insanları yolda belde görsek normal insan zannederiz muhtemelen. ne bileyim, iyi eğitim almış, görgülü, terbiyeli vs zannederiz. böyle nezih görünen insanlardan korktuğumu farkettim en çok. iyi eğitilmişliğin maskesi altında ırkçılığını şeref madalyası gibi, kan grubu gibi, parmak izi gibi taşıyan insanlardan.

bana ermeni diyemezsiniz!” için 4 yorum

  1. çok korkunç.. ama şu kısma gülmekten kendimi alamadım: "acep bu olayda emeği geçen metin yazarının dinsiz, müşteri temsilcisinin de yahudi olduğunu bilseler neler olurdu diye çok güldük kendi aramızda."
    🙂

  2. siz de onların aristokrasilerine halel getirmişsiniz canım, hata sizin! 😛

    herkes pek bi alıngan bu soy,sop,köken meselelerinde; sinir bozucu bu kategorizasyon meselesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir