10 soruda bbg

Kategoriler terli terli

bir yandan abd anıları pişedursun, ilgilenenler için bbg hakkında daha detaylı bir yazı hazırlamak istedim. bu arada dizim hala acıyor ve kendimi zorlamanın hiç anlamı yok. bu nedenle sanırım ben en erken haftaya pazartesi başlayacağım. yani 19 ekim pazartesi günü. isteyenlerle bbg-buddy olalım, sevelim sevilelim. ama önce sorular ve cevaplar.

1- nedir bu bbg?

avustralyalı personal trainer kayla itsines tarafından hazırlanan bir egzersiz programı bbg. açılımı bikini body guide. 12 hafta sürüyor ve her gün ne yapacağınızı açıklamalı fotolarla gösteriyor.

2- bbg kapsamında başıma neler gelecek? 

temel olarak haftada 2-3 defa guide’da basılı olan egzersiz serilerini yapacaksınız. resistance training denilen, ananızı ağlatan, ama sonuçta sadece 28 dakika süren hareketler bunlar. çılgınca formda bile olsanız ter içinde kalmaya ve dalak şişmesine hazırlıklı olun. ama dediğim gibi işin en güzel tarafı sadece 28 dakika olması!

kolay mı göründü? sana sadece gülüyorum dostum…

haftanın 2-3 günü ise 35-40 dakikalık yüksek tempolu yürüyüş yapmanız gerekiyor. bir de dünkü yazıda bahsetmeyi unutmuşum, haftada 1 gün esneme hareketleri var. ki sanırım can çıkartan serilerden sonra çocuk oyuncağı gibi geliyordur.

3- ekipman lazım mı? 

aslında evet. kayla’ya sorarsanız bir çift 3 veya 5 kiloluk dumbbell, bir medicine ball, 1 bosu ball, bir bench, bir atlama ipi ve bir de mat lazım. ama bana sorarsanız kayla için o kadar masarafa giremiyciim. mat evde zaten var. adadaki evde de ip olacaktı. ikinci elden bir çift dambılı da mümkün olan en ucuz fiyata kapatmak niyetindeyim. bench yerine sağlamca yerleştirdiğim sandalyelerden destek almayı planlıyorum. medicine ball ve bosu yerine de dambıldan gidicem. hatta atlama ipine bile gerek yok aslında. adet yerini bulsun diye sanki elimde ip varmış gibi zıplarsam, hareketi mükemmelen yapmış olurum. gördüğünüz gibi umutsuzluğa kapılmaya hiç gerek yok. hatta pintiliğin dibine vurmak isteyenler dambıl yerine de pet şişeye kum doldurup çalışabilirler mesela. çareler sonsuz. dolayısıyla matınız varsa içiniz rahat olsun. yaparsınız. bazı hareketleri elinizde olan/olmayan ekipmana göre modifiye edeceksiniz tabi. ama inanın sonucu etkileyeceğini hiç sanmıyorum.

4- herkes yapabilir mi?

önemli bir hastalığı, sakatlığı veya obezite düzeyinde kilo sorunu yoksa bence herkes yapabilir. tabi ki guide’ın başında allahın emri olarak kayla da sizlere bu işe girişmeden önce medikal otoritelere bir danışmanızı tavsiye ediyor. uzun süredir hareketsiz kaldıysanız programa başlamadan önce tempolu yürüyüşler sayesinde hareketi hayatınıza yumuşak geçişle entegre etmenizi öneriyor.

5- yediğime içtiğime de karışıyor mu bu kayla?

kayla’nın bir adet de beslenme rehberi var. ama içinde dünyanızı yerinden oynatacak nitelikte bilgiler yok. kendisi yunan kökenli olduğundan bizim de alışık olduğumuz türden tariflere yer vermiş: cacık, köfte, çoban salata vs. temelde tatlı ve hamur işi yemiyorsunuz, olay bu. ille de karbonhidrat isteyenlere esmer pirinç, basmati pirinç, kinoa, egg noodle, tam buğdaylı makarna ve çavdar ekmeği öneriyor. tabi azıcık azıcık. her öğünde proteininizi ve sebzenizi mutlaka almanız lazım diyor. meyveyle aşk yaşıyor. bir de süt ürünlerini hep low fat veriyor. benim asla dinlemeyeceğim bir tavsiye ama siz bilirsiniz tabi. zira bir şeyin low fat olması ama yine de belli bir kıvama sahip olması için mutlaka içeriğindeki karbonhidrat oranı pompalanmak zorunda. sütüm ille de az yağlı olsun diyenler, gidin tazecik günlük sütünüzü alın, ama içerken yarım bardak süte yarım bardak içme suyu karıştırın, oldu size low fat. yoğurda da aynı muameleyi çekebilirsiniz. peynire ise bence bu acıyı çektirmeyin. ya peynir yemeyin olsun bitsin. ya da az ama öz yiyin, lezzetten feragat etmeyin.

6- sonuçları ne zaman görmeye başlarım?

valla instagram’da bbg diye aratıp 10 dakka gezinirseniz sonuçlar çarşaf çarşaf geliyor. herkesin vücut yapısı ve direnci kendine özgü. ancak fotolardan fark ettiğim kadarıyla en geç 4. haftadan itibaren herkeste gözle görünür bir değişiklik yaşanıyor.

7- evde kendi başıma yapabilir miyim?

bence evet. hele de daha önce bir spor salonunda bulunmuş, egzersiz yapmış veya iyi kötü grup aktivitelerine katılmış biriyseniz bbg’yi kotarmamanız mümkün değil! olayın özü, kendi kendinizi disipline etmek. bu arada bbg’de bolca zıplama hareketi var. komşularınızla papaz olmamak için ya yakınlardaki bir parkı ya da eğer üyeyseniz bir spor salonunu kullanmak bu noktada işe yarayabilir. spor salonu üyeliğiniz varsa ekipman sorunu da yaşamazsınız. ama sırf kayla’yı daha efektif yapabilmek için durduk yerde bir salona yazılmak da bence gereksiz.

8- egzersizleri günün hep belli bir saatinde mi yapmam gerekiyor?

hayır, ne zaman isterseniz o zaman yapabilirsiniz. bence sabahtan yapmak ve güne zımba gibi başlamak en ideali. ama mesela sabahları vaktiniz olmuyorsa veya eviniz müsait değilse öğle tatilinde ofisinizi değerlendirin. (duş alma imkanı varsa süper, yoksa mutlaka temiz iç çamaşırı ve havlu bulundurun, ihtiyacınız olacak.) öğle tatillerini tempolu yürüyüş görevinizi aradan çıkarmak için de kullanabilirsiniz. özellikle resistance training yani basılı egzersizleri hafta içinde halledip hafta sonunu yürüyüşlerle atlatmak daha kolay olabilir.

9- zor mu?

ben de henüz başlamadım ama tony&karen hill’le geçmişte ter dökmüş biri olarak bu serilerin kolay olmadığını görebiliyorum. zaten yapanlardan dinlediğim kadarıyla da zor, evet. ama dünyanın her yerinden, her yaştan, her ırktan, kimisi 2-3 çocuk doğurmuş bu kadar kadın yapabiliyorsa bence siz de yapabilirsiniz. vücudunuzu şekle sokmak, güçlenmek ve incelmek için spor cephesinde kolay bir yöntem yok. her şey çaba, zaman ve motivasyon gerektiriyor. bbg’nin artısı, başlar başlamaz kendinizi çok geniş bir topluluğun içinde bulmanız. instagram’ı kullanıyorsanız her sabah güç ve ilham dolmak için son gönderilere bakmak, dünyanın öbür ucundaki bir bbg sister’ın başarı hikayesini görmek veya okumak yeterli. bir spor salonuna da gitseniz kendiniz için iyi bir şey yapmış olursunuz. ama bu kadar destek ve motivasyon bulamazsınız. bbg bir tür women community yaratmış. ki bence en etkileyici tarafı bu. yoksa guide’daki hareketler de bildiğimiz hareketler. sihirli bir durum yok.

10- başlamadan önce son bir tavsiyen var mı?

bu sadece benim değil kayla’nın da tavsiyesi: bol bol foto çekin. bbg öncesi vücudunuzu önden arkadan ve yandan mutlaka fotolayın. sonrasında da her haftanın hep aynı gününde, evinizin aynı köşesinde ve aynı ışık altında foto çekimlerine devam edin. tartıdaki rakam yanıltıcı olabilir, çünkü yağ yakıp kas yapmaya başladıkça tartıdaki kilonuz artıyor. ama bu sırada vücudunuz aslında bambaşka bir şekil almaya başlıyor, incelip sıkılaşıyor. dolayısıyla tartı takıntısına son. bırakın fotolar konuşsun!

10 soruda bbg” için 9 yorum

 1. süper valla, çok ilham verici, işin özü bence disiplin, 10 dakika ama her gün yapıaln bir şey bile etki gösterir düşüncesindeyim, uygulamaya çalışıcam sister:))

 2. sister, beraber başlarsak süper olur! en kısa zamanda yollarım guide'ları, bir bakarsın. aklına yatarsa 19 ekim diyorum valla!!

 3. Merhaba japon hanımcım
  Öncrlikle geçmiş olsun
  Yeni kapsül ve 2016 alışverişsiz yıl yazılarını merakla bekliyorum
  Mail adresim nursenaslikaya@gmail.com benimle çalışma programını paylasırsanız sevinirim
  Ayarlayabilirsem sizinle aynı zamanda başlamayı çok isterim

 4. Tam olarak hareket listesini nereden bulabilirim. Setler halinde yapılıyormuş. Daha ayrintili program var mı elinizde?Yardimci olursaniz com sevinirim. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir