zen deneyler / hafta 9: sesleri dinle

Kategoriler zen

haftanın alıştırması: gün içinde birçok kez, ne yapıyorsan dur ve sadece dinle. sanki dev kulaklara sahipmişsin gibi, daha baskın veya daha hafif, ortamdaki, vücudundaki, binadaki, dışardaki sesleri dinle. sanki başka bir gezegenden dünyaya ilk kez inmişsin de bu seslerin kaynağını farketmeye çalışıyormuşsun gibi dinle ve etrafındaki bütün sesleri, sanki sadece senin için çalınan özel bir müzikmiş gibi algılmayı dene.

çok sessiz yerlerin bile kendine has sesleri var. kulaklar aslında bu sesleri duyuyor ama beyin, daha önemli olanlarına dikkat çekmek için bu seslerin çoğunu engelliyor. yemek yerken ağzımızda oluşan sesler, klavyeye her dokunduğumuzda çıkan sesler, buzdolabının homurtusu, sokağın sesleri… algımızı bu seslerin derinliğine açtığımız zaman aslında hepsi birçok notadan oluşan büyük senfonileri andırıyor.

dinleme pratiği zihni sakinleştirmek için oldukça güçlü bir yöntem. seslere dikkat kesilmek, zihindeki sesleri görev dışı bırakmayı gerektiriyor. bu şekilde her sesi ilk kez duyuyormuşuz gibi algılamak ilginç bir şey. üstelik her sesi gerçekten de ilk defa duymadığımızı kim iddia edebilir ki?

kitaptan: “listening is an excellent way to disengage from the endless ruminations of the anxious mind. as soon as you find your mind spinning in a squirrel cage of its own making, stop and listen to the music of the room. when you are frazzled after spending an entire day on your computer, step outside, open your awareness out into the darkness and listen to the music of that evening.”
jan chozen bays

zen deneyler / hafta 9: sesleri dinle” için 1 yorum

  1. en sevdiğim alıştırmalardan biri oldu. gerçek anlamda dinlemek hakkaten de zihni o ana inanılmaz derecede odaklayan bir şeymiş. hayranlık ve huzur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir