zen deneyler / hafta 6: gerçek iltifatlar

Kategoriler zen

haftanın alıştırması: günde bir kez yakın birine -mesela aileden biri veya bir arkadaş- gerçek bir iltifat et. bu kişi ne kadar yakınınsa ve iltifat ne kadar detaylıysa o kadar iyi: “telefonuma bu kadar neşeli bir sesle cevap vermen beni mutlu etti” gibi. çevrendekilerin sana ettiği iltifatlara da dikkat et. bu iltifatların amacını ve senin üzerindeki etkilerini farket.

iltifat çok ilginç bir mevzu. müge’yle epey zaman önce farketmiştik ki iltifat edilince bildiğin rahatsız oluyoruz. sanki iltifatı hak eden özellik/durum/eşya her neyse, o iltifata aslında değmeyecek bir şeymiş gibi hemen iltifatın hedefini küçültmeye girişiyoruz. örnek: “aa pantolonun ne kadar güzelmiş!” “ay çok ucuz yaa, zara’nın indiriminden aldım” gibi. niye ki bu kendini batırmacılık? teşekkür et geç. sonradan biraz daha dikkat eder olduk. dolayısıyla bu alıştırmada iltifat eden taraf olmak kadar, iltifat edilen taraf olmanın da zorluklarını (!) birinci elden deneyimlemişliğim var. bu alıştırmanın zorluğu da iltifat kısmı değil, gerçek kısmı zaten. bu anlamda aa pantolonun ne güzelmiş gerçek bir iltifat sayılmıyor. gerçek iltifat nesneler üzerinden değil duygular üzerinden yapılıyor. birinin bir davranışının bize hissettirdiklerini ona söylemek, olumlu iletişimi pekiştiriyor ve insanları birbirine daha derinden bir gönül bağıyla bağlıyor. çünkü bu noktada iltifatın nesnesi güzellik, zeka, şirinlik gibi geçici özellikler değil, bizim gerçek doğamızı yansıtan şeyler. bize irademiz dışında bahşedilen mesela badem gözleri övmek yerine, seçimlerimizle belirlediğimiz bir durumun farkedilmesi gerçek iltifat.

kitaptan: when someone becomes part of the furniture of our life, we forget to notice what they do and it doesn’t occur to us to give them compliments. in fact, we may only comment on the negative, the things we see that we think need to be changed. without our intending it, this can gradually impart a negative feeling tone to the entire relationship. 
the best compliments are founded upon appreciation for how a person made you feel.
jan chozen bays

evet, bu kazık alıştırma için sadece 3-4 günümüz var, herkese en gerçeğinden iltifatlar diliyorum.

zen deneyler / hafta 6: gerçek iltifatlar” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir