zen deneyler / hafta 36: görmezden geldiğin bir şey var mı?

Kategoriler zen

haftanın alıştırması: gün içinde aklına geldikçe o anda dikkatini verdiğin şeye ara ver ve duyularını tam kapasite çalıştırarak o anda farketmediğin diğer şeyleri farketmeyi dene. dikkat seçicidir. sen neleri seçiyorsun, neleri dışarıda bırakıyorsun?

nereden aklıma geldi bilmiyorum, geçenlerde eğer o dakka kör olsaydım evin içinde ne kadar bilinçli ve rahat hareket edebilirdim acaba diye düşünürken yakaladım kendimi. bize en aşina mekanlar bazen görmeyi en çok ıskaladığımız mekanlar oluyor çünkü. şurada küçük bir kiriş varmış, buradaki basamak diğerinden 2 santim kısaymış, bu rafın köşesi dikkatsiz bir kafayı fena halde yaralarmış, çoğunun farkında değiliz. dikkatimiz nerdeyse ordayız.

dikkatimizin sınırları algımızın da sınırlarını belirliyor. şu güzel kadına doya doya bak ama sakat dilenciyi görmezden gel, kırmızı ışığı farket ama durakta yanında bekleyen kişiyi farketmesen de olur. sanırım algımızı tamamen açmak, her şeyi kapsayacak ve kabul edecek şekilde tutmak sadece meditasyon sırasında mümkün. tüm kapsayıcılığına rağmen, zen geleneğinde bu algı haline not knowing – bilmemek deniyormuş. belki de, bilmenin sözümona üstünlüğü aradan çıkınca geriye kalan sessizlik ve tevekkül, en çıplak gerçeğimiz olduğu içindir.

kitaptan: “for a pause that refreshes, at least once a day, stop trying to know and do. open your awareness and simply sit in ‘not knowing’.”
jan chozen bays

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir